Šikana na pracovišti se považuje za psychickou válku, jejíž následky mohou být pro šikanovaného zdravotně velmi nebezpečné. Dochází při ní k projevu jakési agrese, kdy se šikanovaný stává nepřítelem jednoho nebo více jiných osob. V pracovním prostředí se jí říká bossing nebo také mobbing. Co může šikana způsobit a jak se jí bránit?
Kdy se jedná o šikanu
Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou. Ve většině případů se šikana odehrává ze strany nadřízeného směrem k podřízenému (bossing), ale není to vždy pravidlem. Může to být totiž i naopak, tzn. že podřízený zaměstnanec ponižuje nadřízeného (mobbing).
Bossing
Když se jedná o bossing, tak nadřízený zaměstnanec zneužívá svého postavení a šikanuje, ponižuje nebo zastrašuje podřízeného. Bossing tedy představuje například:
- zadávání nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolů
- nepřiměřené trestání a bezdůvodné postihy
- zesměšňování, posmívání
- neodůvodněné kritizování
- ironické poznámky
- neustálé přerušování při mluvení
- podceňování
- nekomunikování a ignorace
- pomlouvání a hanobení dobré pověsti
- vytváření sociální izolace
- vytváření překážek
- pronásledování
- vyhrožování fyzickým násilím
- sexuální obtěžování
Pozor! Důležité je nezaměňovat bossing s klasickým používáním pravomocí nadřízeného. Z toho plyne, že ne vždy se musí jednat o šikanu.
Mobbing
Mobbing představuje v podstatě totožné projevy jako bossing s tím rozdílem, že při něm je šikanovaným nadřízený zaměstnanec nebo zaměstnanec, který je na srovnatelné pracovní pozici.
Následky pracovní šikany
Pracovní šikana má velmi negativní vliv na zdraví člověka, zejména pak na jeho psychickou pohodu a zdraví. Ačkoliv se to nemusí zdát, následky mohou být opravdu velmi vážné a to zejména pro osoby bez zkušeností se šikanou nebo s nižším seběvědomím. Dochází-li ve firmě nebo na pracovišti k bossingu či mobbingu je to jasný důkaz toho, že se jedná o velmi nezdravé pracovní prostředí a evidentně zde došlo k narušení sociálních vztahů. Jedná se o tzv. patologické chování, tedy abnormální a obecně nežádoucí společenské jevy, které jsou společensky nebezpečné a nejsou v souladu se standardními sociálními, ale i právními normami společnosti. Pracovní šikana může mít za následek například:
- zhoršení pracovního výkonu
- snížení soustředěnosti
- zvýšený pracovní stres
- zvýšenou pracovní absenci
- zvýšení chybovosti a úrazovosti
- snížení zisku firmy
- narušení psychické pohody
- zhoršení psychického i fyzického zdraví
- podráždění a útočnost
- zhoršený spánek
- nechutenství
- sklony k sebevraždě
Pracovní stres, který vzniká následkem pracovní šikany, má vliv na vznik různých druhů psychosomatických, ale i jiných, onemocnění.
Zákony na ochranu před šikanou
Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá Zákoník práce č. 262/2006 Sb. Konkrétnosti jsou pak uvedeny v:
- § 1a odst. 1 písm. e)
- části 1 Hlavy 4
Statistiky pracovní šikany
Podle statistik společnosti STEM/MARK má s pracovní šikanou zkušenost přibližně čtvrtina zaměstnanců. Nejčastěji jsou obětmi šikany ženy (27 %), pak teprve muži (19 %). Asi 43 % šikanovaných se s tímto jevem setkává alespoň jednou týdně, přičemž více jak 50 % zaměstnanců jsou šikaně vystavovány déle jak jeden rok. Zhruba tři pětiny zaměstnanců jsou šikanováni svým nadřízeným (bossing) a jedna čtvrtina pak kolegou (mobbing).
Jak se bránit šikaně v práci?
Existuje mnoho metod, jak se bránit šikaně v práci. Nejdůležitější je ale prevence, která platí zejména pro majitele a manažery firem. Z hlediska zaměstnance, který je šikanován, je pak na zváženou, zda se bránit právně.
Prevence ze strany zaměstnavatele
Zcela zásadní je podnikat preventivní opatření, která si ale musí nejdříve uvědomit zaměstnavatelé a manažeři firem. Je tedy důležité s nimi o šikaně mluvit, zejména o jejím negativním dopadu na dlouhodobí chod, ale i úspěšnost firmy. Většinou právě oni jsou odpovědní za šikanu ve firmě. Nejenže často sami šikanují, ale i šikaně vědomě přihlížejí, a to aniž by proti ní nějak zakročili. Neuvědomují si totiž, že škodí sami sobě, respektive své firmě. Z dlouhodobého hlediska má tolerance šikany vysoce negativní vliv na výkon zaměstnanců a ve finále i celkovou prosperitu firmy. Zaměstnanci jsou častěji nemocní, což může být pro firmu, zejména u fluktuace kvalitních zaměstnanců, velmi nepříjemné až devastující.
Přemýšlejte sami nad prevencí. Přemýšlejte, jak předejít šikaně. Vašim úkolem z pozice majitele firmy, případně jejího ředitele, je zajistit, aby firma zaměstnávala kvalitní manažery s osobností. Empatický manažer bude lépe naslouchat lidem a zajímat se o mezilidské vztahy v pracovním prostředí.
Jako majitel firmy, ale i vedoucí zaměstnanec, podporujte otevřenou diskuzi o mezilidských vztazích na pracovišti.
Neakceptujte jakýkoliv druh šikany, ať už se jedná o ty nejmenší pokusy, jako je pomlouvání, zesměšňování, ignorace či podceňování, nebo o závažné konflikty tipu vytváření sociální izolace, vytváření překážek, pronásledování, vyhrožování fyzickým násilím či dokonce sexuální obtěžování.
Pokud odhalíte šikanu na pracovišti, jednejte okamžitě. Nikdy řešení neodkládejte, protože tím by mohlo dojít k prohloubení problému a eskalaci v opravdoví konflikt. Vstupte do řešení konfliktu mezi zaměstnanci, případně se před tím poraďte s odborníkem (psychologem).
Vytvářejte ve svém firmě takové pracovní prostředí, které je příjemné a kam se budou zaměstnanci rádi vracet. Vytvářejte prostředí, ve kterém se lidé budou vzájemně podporovat a budou si věřit. V takovém pracovním prostředí se bude mnohem lépe dýchat, zaměstnanci budou výkonnější a spokojenější. A dnes je to dokonce trend, protože firmy pochopily, že kvalitní personál, který má dobré mezilidské vztahy, je opravdová hodnota firmy.
Právní řešení ze strany zaměstnance
Jste-li zaměstnanec firmy, jejíž každodenní součástí je šikana, doporučujeme vám zvážit, zda má smysl zde pracovat. Vždyť v práci prožíváte velkou část svého života a cílem není mít z toho zdravotní problémy.
Pokud jste jako zaměstnanec obětí šikany na pracovišti, máte možnost to řešit třemi základními způsoby: lidskou domluvou, žádostí o pomoc u zaměstnavatele nebo jiného vedoucího pracovníka, a v krajním případě právně. Jestliže se rozhodnete pro právní řešení, postupujte takto:
Sesbírejte si co nejvíce důkazů a zajistěte si svědecké výpovědi spolupracovníků. Najděte si spojence. Zapisujte si všechny konflikty do pracovního deníku.
Proberte situaci se svými nejbližšími – rodina, kamarádi. Nebojte se navštívit psychologa nebo odborného kouče, který vám dá tipy, jak se účinně bránit.
Podejte stížnost zaměstnavateli s jasným požadavkem prošetření dle § 276 odst. 9 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
Jestliže se jedná o odměny, kariérní postup či pracovní podmínky, vyžadujte po zaměstnavateli, aby důrazně dodržoval zásady rovného zacházení se všemi zaměstnanci, a to dle § 16 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce.
Jestliže se ani po těchto úkonech situace nezměnila a šikana na pracovišti vůči vám přetrvává, můžete se obrátit se stížností na patřičný Oblastní inspektorát práce. Jak podat stížnost na OIP?
Můžete se za určitých podmínek obrátit také na veřejného ochránce práv. Je to možné ale pouze v případě, že se jedná o šikanu, která je spojená s diskriminací, tzn. že musí být motivována některými z diskriminačních kritérií, jako je například zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra, rasa nebo etnický původ, pohlaví, věk apod., dle antidiskriminačního zákona č. 198/2009 Sb.
V případě, že se chcete domáhat finančního odškodnění, musíte se obrátit na soud a podat žalobu. Vzhledem ke složitosti celé problematiky doporučujeme vyhledat specializovaného advokáta.
Dobrý den, jak se mohu bráni proti zaměstnavateli který mě při posledním dnu donutil podepsat srážky ze mzdy na 1745 euro, za něco co sem údajně zničil před 2 měsíci a i když byla všem zřízena takzvaná pojistka na blbost tak mi bylo řečeno, že pojistku platila firma a neví proč by se to mělo platit s pojistky a bude to vymáhat po mě. S tím, že pokud nepodepíšu nedostanu zápočtový list a udělá mi exekuci na 20 000 euro. a jako třešničku, sem byl veden v knize k EPS hasičů a chyběl mi tam poslední podpis a údajně byla ze strany hasičů provedena kontrola a udělena pokuta její výše na papíru nebyla a až hasiči vyčíslí částku buď přijedu podepsat nebo mi udělá formou exekuce k dalšímu zaměstnavateli a částku navýší.
Na policii ČR mi nikdo nepomohl a protože mi nebylo vyhrožováno zbraní není toto pro ně.
Existuje cesta aby mi někdo pomohl?
Dobrý den. Obávám se, že toto je otázka spíše na právníka.
Dobrý den,můj nadřízený jakékoliv požadavky na zlepšení práce ignoruje,před ostatními zaměstnanci mě pomlouvá a intrikuje aby se mnou nemluvil, zlehčuje moji práci, moje výsledky si často přisvojuje. Dokonce mi zakazuje pracovat homeoffice ( všichni ostatní mohou).Teď jsem na osetrovacce a nechal mi domu poslat notebook,že musím bezplatné pro něj pracovat protože mě přece už platí sociálka.uz se mi to zdá jako šikana?Jak se to jeví vám, má na toto právo? Děkuji za odpoved
Dobrý den. Podle toho, co popisujete, se jedná o pracovní šikanu. Pokud jste na nemocenské, pracovat pro něj nemusíte. Nemá žádné právo vám nařizovat práci, pokud jste práce neschopen / neschopná. Osobně se mi to jeví tak, že bych dal okamžitou výpověď. Šikana se řeší velmi špatně.
rada jako najděte si co nejvíce svědků a spojence je mírně řečeno mimo. nikdo se vás nezastane, protože se sám bude bát o práci. proto tak málo lidí řeší šikanu právně a raději odejde z práce, protože se bojí toho, že se to neprokáže. zaměstnavatel ho v oboru pomluví a on už si slušnou práci nenajde. a jestli si někdo myslí, že HR dodržuje nějakou mlčenlivost, tak je naivní. většinou se mezi sebou znají a sdílejí informace.
Dobrý den, Hanko. Děkujeme za názor. Nicméně, ne každý musí mít stejné zkušenosti, jako vy. Uvědomujeme si, že šikana je velký problém a velmi špatně se řeší. Pokud je však v zaměstnání dobrý kolektiv, který drží spolu, určité šance existují. A další fakt je, že v dnešní době je nouze spíše o zaměstnance, než sehnat práci, což nahrává právě zaměstnancům. Nevím, jestli jste někdy podnikala, ale sehnat kvalitního zaměstnance je pro zaměstnavatele jeden z nejtěžších úkolů. Takže se nabízí otázka, zda je lepší se nechat šikanovat nebo si najít novou a lepší práci. A co se týče pomluvy ze strany zaměstnavatele, to je to poslední, co by vás mělo trápit.
Souhlasím s Hankou a prožilo to už dost lidí. Odpověď, kterou Hanku komentujete, je naivní a zcestná. Bohužel. Realitu vykreslila Hanka.
Tak to sorry, ale pokud se nebavíme o manažerských pozicích. Tak jste úplně mimo. Praxe dnešních zaměstnavatelů je taková, že inzeráty na požadovanou pozici už ani nestahují ,a točí jednoho po druhém. A je jim úplně buřt jestli vydrží ,nebo ne. Za skoro 25let jsem se jako kuchař s ničím jiným nesetkal.
Dobrý den zažila jsem něco podobného nedávno v praci ze začátku fajn šéfová super koletiv ale potom se to nějak zvrhlo když jsem byla neprávem obviněna ze šikany kolegyň což pravda není.Šefová mě hrubě nadala přimo na pracovní ploše, nadávky byli do špiclů,udavačů dokonce mě obvinila že prahnu po jejim místě. A taky mě řekla že mě bude sledovat,hrozně na mě křičela.Ještě mě řekla pokud přijde na prodejnu můj přítel nebo někdy z jeho rodiny tak poletim a to se týka i toho pokud půjdu na nemocenskou,Další jeji vyhrušky byli že mě napíše vytikaci dopís a další cituji ,,neni problém si další vymyslet! A pokud si pujdu stěžovat vyšši ať počítám stím že mě nikdo nepomůže.Kolegyně semnou přestali mluv a změnili své chování ze dne na den.
Teď nevím co dál.Zitra mam jit do práce psychicky stav hrozný třepu se a nevim jak to zvládnout?
Nebojte se, skuste si najít jinou práci, úklid, ap. Hezký dny jara.
PS rodiče, partner..
Dobrý den, souhlasím s Hankou, sama to nyní prožívám ve svém zaměstnání a není, kdo by se mě zastal, a i kdyby chtěl, raději mlčí ze strachu ze ztráty zaměstnání…Držím pěsti všen, co se s tímto potýkají, také jsem zoufalá apo dvaceti letech ve firmě sháním novou práci, Hanka.
Bohužel musím souhlasit s Hankou a když to začnete řešit tak docílíte jen toho že kolegové vás ještě vytěsní z kolektivu.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak bych mohla postupovat, případně na koho se obrátit.
6 tým rokem pracuji jako technická podpora ve Škoda auto.
Jsem externím zaměstnancem, z toho důvodu můj problém nebyl na pracovišti vyslyšen.
Pracuji ve velmi příjemném panském kolektivu, ale denně se setkávám s člověkem,
koordinátorem ve výrobě, který mně veřejně ponižuje, obviňuje ze lži, slovně napadá.
Těžko se to popisuje. Snažila jsem se nebrat to osobně, ale objevila se u mne nespavost
a opakované bolesti hlavy, veřejné vystavování mojí osoby mi je velice nepříjemné.
Z nějakého důvodu nad ním drží vedení ochranou ruku.
Budu ráda za každou dobrou radu. Předem děkuji.
Pracovala jsem ve Firmě Bezpečnostní Agentura rok 2016 – 2017 jako Ostraha
Byl tam Vedoucí směny který schvalne říkal předemnou VO že tam nebudu říkal to půl roku od 13.9 – 15.2. Pak tam byl VO který mi říkal že nebudu mít hodiny že on nemá peníze i dohodari ale výpověď nepřišla. Pak tam byl kolega který domě valil že neumím komunikovat, pak tam byla kolegine která mě ponizovala že jsem debyl atd. Potom se ptám kolegu ty proč Josef pořád říká že tu nebudu odpověděl nevím, pak se Josefa zeptal a říká ty proč neodejde? No jasný právě provalil že mě šikanoval utlacovani k vypovedi a já jsem měla následky ze šikany skončila jsem na neschopence.
Dobrý den,
prosím chci se zeptat, zda se mohu nějakým způsobem bránit proti zaslání upozornění na neplnění povinností, které jsem obdržela poštou od své nadřízené. A to rovnou ve dvojím provedení. S tímto zásadně nesouhlasím, jelikož jsem přesvědčena, že z mé strany k ničemu takovému nedošlo. Jde toto upozornění nějakým způsobem anulovat? Děkuji.
dobrý den,já řeším na pracovišti bossing,nátlak a nerovné zacházení.má nadřízená je z vysoké politiky a pracuje pro studenty.Jsem přetěžována,překrucují mé výpovědi,zvýhodňují lidi co nic nedělají,ale aspoň donáší a informují.Po tom co jsem si dovolila v létě marodit vše od té doby špatně anebo málo.Popis práci na 3archy A4 hodný románu na pokračování.Uštvou tam kohokoliv,kdo se jim znelíbí a má výhrady.
Zdravím vás tu všechny a pročítám si vaše příspěvky, Také bych mohla napsat svůj příběh, ale bylo by to velmi dlouhé psaní, jelikož mobbing v práci řeším již 4 rokem – to myslím vážně. A výsledek? Nula. Proč???? Protože si vás každý vyslechne, ale dál se tím nechce zabývat, chybí prý legislativa 🙂 a přehazují si vás z jedné instituce na druhou. Je mi z toho smutno, ale nevzdávám to, nic jsem neprovedla a u nás na pracovišti nemůžete být šikovná a aktivní, to se u nás patřičně trestá. Oslovila jsem snad všechny instituce co jsem mohla a nyní to dokonce řeší policie. Nejvíc mě štve to, že se o tom všude krásně píše, co a jak máte udělat, na koho se obrátit, kam napsat …..ale to je všechno, nikdo vám nepomůže a nakonec v tom zůstanete sami. Já to ale nevzdám a vy se také nedejte, pokud na to ale máte žaludek dál v takovém kolektivu pracovat. Jo a ještě něco …mám spoustu důkazů, nahrávek – na žádost VOP …..aby se prý šikana prokázala. Tak copak mi poradíte vy a kam mě nasměrujete ??? Stále slyším dokola ….šikanu je velmi těžké prokázat. Já říkám že není, pokud máte důkazy ……..takže mobbeři mají zelenou a slušný člověk by měl z práce asi raději odejít – to je jediná rada, kterou jsem doposud slyšela, to je totiž to nejjednodušší říct.
Bohužel musím souhlasit. Zaměstnavatelé nehledají slušné lidi, ale raději hloupější, tvárné, dříče, co drží ústa a krok, stačí jim 12.000 čistého za dřinu. Hašteření a šikana mezi zaměstnanci je dovolena, čím je někdo drzejší a všehoschopnější, tím více vyhrává, narafičí, zničí spolupracovníka, šplhne u šéfa… Šéf – jak který, většinou však věří lžím, ještě slabšího deptá, vyšklebí se, je mu to fuk a zvýší si ego, zchladí žáhu na slabším.
Souhlasím se vším co píšete … je to jeden velký problém, který má řešení, ale to by se muselo někomu chtít s tím něco dělat. Copak případů, kdy se lidi se šikanou nebo mobingem setkali není už dost??? Na co proboha ty instituce čekají???? Ty kecy typu
“ Nejsme kompetentní“ nebo “ Raději si najděte jinou práci “ nebo “ Myslíte si, že se něco změní ? „……to už jsou fráze, které nezajímají absolutně nikoho z poškozených.
Přesně tak pokusila jsem se to řešit a výsledek tristní. Já jsem lhářka ,blázen a málem jsem vyletěla a mam na krku vytýkací dopis, nebylo zbytí. Radši odejdu a zachráním si zdraví
Tak s tímto souhlasím, nepomůže vám nikdo, ani dobrá kolegyně, ta se bojí, že přijde o práci. A když jsem na pracovní poradě vyslovila slovo šikana, tak se moje vedoucí rozbrečela a mně naše ředitelka vyhodila, vlastně mi neprodloužila pracovní smlouvu. Takže dvě kolegyně co mně neustále šikanovali zůstali ( mají smlouvu na dobu neurčitou) a můžou si z práce dělat dál “ holubník” . A že máte důkaz; to naše ředitelka nechtěla slyšet ( měla jsem připravených několik nahrávek)
Můžete mi poradit, na jakou instituci se obrátit, v případě, že k dlouholeté šikaně (bossingu) dochází ve státní sféře, konkrétně na soudě?
Děkuji za odpověď Petra
Dobrý den, Petro,
tak to by mě také zajímalo.
S pozdravem,
Zuzana
Dobrý den, dělám v živočišné výrobě. Pani vedoucí po mě a mé kolegini jde jak slepice po „flusu“ prý šikanujeme třetí kolegini, nejedná se o šikanu ale o upozornění když dělá chybu. Pani si to očividně přebírá jinak, sama je nekomunikativní ale my se sní nebavíme. Pani vedoucí se to nelíbilo a tak nám v našem osobním volnu volala a yvnadala nám za to. Druhý den když jsme dorazily na odpolední směnu tak za námi pani vedoucí dorazila a vinadala že teda nemáme kolegini ignorovat – my komunikovali ona ne- a že si to s námi ještě vyřídí ve všední den dálší vedoucí a kdyžtak ještě pani ředitlka. Navíc nám vyhrožovala že jestli jí nedáme pokoj tak přez léto nedostane nikdo dovolenou a ni ženské na druhé směně. Přijde mi to trochu přez čáru ale s koleginí už nevíme co dělat a kamse obrátit
Dobrý den,
jak se mohu bránit šikaně řidiče, kterého platí moje firma za dovoz/odvoz do/z prace? Řešilo již vedení, dopravce (Rubeš) se postavil na stranu řidiče. Tudíž šikana trvá dál. Musela jsem vyhledat psychiatra. Považuji šikanu při dopravě do/z zaměstnání, hrazené firmou, za šikanu v rámci práce.
Děkuji.
Novotná
Co dělat se šikanou za to, že jsem stará a nemocná,
kousek před důchodem, nezvládám to, co ti mladší. Odejít nemohu, protože jinde práci nenajdu a na pracák nemohu, když dám sama výpověď. Čekání na vyhazov mne stojí mnoho krušných chvil a okrádá o zdraví. Bohužel ze strany nadřízených i spoluzaměstnanců, jelikož je jim řečeno, že to musí udělat za mne.
Všichni mluví o bossingu, ale co Mobbing. Jak se bránit v případě, když zaměstnanec si zasedne na nadřízeného ( nejsem přímá nadřízená, ale nadřízená jsem). Neustále podněcuje zbytek kolegů proti mé osobě, neustále napadá jakékoli mé nařízení ( to probíhá manipulativně za zády), na poradách vystupuje s arogancí a despektem. Zašla až tak daleko, že píše udání ke kontrolním úřadům na mou pozici. Udání však byla anonymní, nic nelze doložit důkazem. V práci kolegové ale všichni ví, že to byla ona, vzhledem k jejím věčným výčitkám. Rovněž k typu osobnosti, kdy se sama chlubí tím, že psala stížnosti i ve svém osobním životě, k různým událostem.
Jak se bránit, když veškerá legislativa chrání spíše zaměstnance a né zaměstnavatele, či nadřízené. Smlouva u této osoby v organizaci je na dobu neurčitou, ředitelka o chování ví, ale neví jak se dané zaměstnankyně, rozvracející tým, zbavit legálně.
Děkuji
dobrý den,
radu Vám asi nedám dostatečnou…
když jsem se prvně setkala s šikanou na pracovišti, šlo o „restaurační podnik“, kde jsem postupně pracovala jako kuchařka, servírka, skladnice, provozní….otloukánek, ukázkový příklad pro napomenutí před celým kolektivem…atd. první rada lékaře byla: „pokud tam neskončíte, tak skončíte na psychyně…prakticky jsem už jen zvracela a usmívala se na hosty (nehledě k tomu návazným problémům doma)
…v další práci jsem nastoupila- v době krize o práci – jako pomocná síla ve školní jídelně…
jako
bod 1 ohrožení pro kuchařky, protože jsem vyučená kuchařka
bod 2 ohrožení pro hlavní kuchařku a její zástupkyni, protože mám potravinářskou průmyslovku
bod 3 ohrožení pro hospodářku, protože mám ekonomku a atestaci ministerstva vnitra pro PO
bod 4 nástup nového ředitele, který chtěl zařadit více bezmasých pokrmů ve školní jídelně a já jsem tou dobou byla
vegetariánka
bod 5 autorka kuchařských knížek
psycholožka mi potvrdila, že nejsem plačka, ale pod těžkou šikanou. místo trestního oznámení na aktéry mi nabídla, že tento stav překonám
brzy jsem nastoupila do současné firmy, kde si o ponížení koledujete už tím, že zde jste. dělám zde už 11 let., je mi skoro padesát a to, co si ke mně dovolí někteří kolegové… nevyslovitelné!!!
celé to musím ustát z důvodů finanční tísně, každou stížnost vedoucí „smetou pod koberec“ a pár dní je klid…
…a pak na novo..
začínám se stávat problémovým pracovníkem
..jenže… komu si říct o pomoc?
..při neschopence s diagnozou F nemám nárok na výplatu z životní pojistky při pracovní neschopnosti
..a odbory nemáme.
majitel jednou řekl, že dokud tam dělám, nejsou odbory potřeba. Problém je v tom, že dokážu bránit druhé, jen sebe ne..
..a nemůžu si dovolit o práci přijít ani brát pouhý základ mzdy, který by mi byl vyplacen po dobu výpovědi
To si jde člověk pracovat do soudnictví,kde se domnívá,že právo a spravedlnost je ctěna na každém kroku.Praxe člověku otevře oči a zjistí,že ani v této instituce není vše zalité sluncem.Kamenem úrazu byly mé výhrady a snaha se bránit k slovním útokům a odlišnosti v názorem směrem ke kolegyni z jiného oddělení,avšak po čase zjištěno,že šlo o kamarádku mé nadřízené s dalšími vazbami na vedení.Kdysi v našem oddělení pracovala,takže znala zjevně okruh naší práce.Přestože nikde nefigurovala jako zástup mé vedoucí,chovala se tak.Chodila nás šmírovat,obviňovala z nesmyslů,úkolovala.To jsem si samozřejmě nenechávala líbit a stěžovala si u mé nadřízené -její kamarádce -ten čas jsem však tuto skutečnost neznala.Má nadřízená si začínala po roce shromažďovat nehmatatelné a nedokladovatelné okolnosti spojené s nespokojeností s mou prací.Stále si „někdo“ stěžoval a stále měl výhrady k mé práci.V mnoha případech bez zdůvodnění či udání nespokojených osob.Byl na mne vyvíjen nátlak,vedoucí ač jsem jí o to žádala se mnou nemluvila jinak,než zvyšováním hlasu a křikem,v mnoha případech hysterickým.Na soudě se nacházelo spousta zaměstnaných lidí,kteří se tam prazvláštně psychicky a morálně projevovali a nemyslím si,že by se v tomto zařízení měli vůbec nacházet..Bylo známo,že jsou klienty psych.ordinací a berou psychofarmaka,mají osobní problémy v rodinách atd.,pravidelně a bez odůvodnění se vzdalovali ze zaměstnání,zpěvem po chodbách a hlasitou konverzací se projevovali po chodbách a kancelářích.Neustále..nemohli logicky ani odvádět objem svých prací.V práci byli dále a mzdu za téměř nic pobírali také.To vše se stupňovalo,nebylo nikde zastání.Odešla jsem a při mé poslední konfrontaci s vyšší nadřízenou mi bylo vyhrožováno tím,zmíním-li se o tomto někde „venku“,že budu mít problém s hledáním nového místa.Ničím jsem nevyhrožovala,chtěla se rozejít v dobrém a hned na mne tento útok.Od té doby se tam střídají lidé jak na páse..levá ruka neví co dělá pravá,hustá atmosféra.
Dobrý den, nevím, zda mám svoji zkušenost považovat za trestání až šikanu či jen aroganci nebo ignoraci; pracuji ve státním podniku teprve rok, dělal jsem dvakrát zkoušky na vyšší pozici, ale neudělal a zbývá mi poslední pokus za pár měsíců, ovšem asi dva týdny po té mi bylo oznámeno, že budu přeložen na jiné pracoviště, se stejnou náplní práce a získám si tak další zkušenosti, byl jsem dotázán, zda vlastním auto, protože je to obec se špatným spojením MHD, načež sem říkal že nemám, ani ŘP což je i v dokumentech zaměstnance. Bohužel zjištění bylo opravdu nemilé po vyzkoušení dopravy a promýšlení kde jakých možností – na všední dny se dopravím sotva na čas, v pořádku, po směně půl hodiny, dá se to přežít, avšak o víkendech pro mne není fyzicky možné dostat se na pracoviště včas a ne dříve jak půl hodinu po střídání směny což je problém pro kolegy, ze směny hodinu a půl zabitého času. Na moje námitky mi bylo řečeno, že je to můj problém, což jak jsem se dočetl asi pravda je, ovšem logika nikde, když fyzicky nemohu být přítomen, pouze v případě, že bych jezdil taxi což se rovná útratě hodné výpovědi a jiné práci.
Pokud by někdo věděl poradit nebo měl stejnou zkušenost ozvěte se.
Dobrý den.
Domnívám se, že výčet vzorců chování, které jsou nazývány bossingem, sám o sobě nesvědčí o tom, že by se mohlo jednat o situace, které je schopna řešit inspekce práce. Pojmy bossing, mobbing, atd. zákoník práce nezná a nelze je jednoduše zaměňovat za šikanu. Cit.:“Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá Zákoník práce č. 262/2006 Sb.“ Tady bych se spíše obracel na občanský zákoník a ochranu osobnosti. Zákoník práce ve vámi zmiňovaných ustanoveních hovoří o rovném zacházení a zákazu diskriminace, včetně uvedení některých diskriminačních důvodů. Pakliže tyto nejsou příčinou chování zaměstnavatele vůči zaměstnanci, inspekce práce pravděpodobně nemá možnost, jak toto šetřit. Přirozeně každý vnímá stejnou situaci odlišně a pro někoho neřešitelný úkol může pro druhého představovat bezproblémovou činnost, kterou zvládne levou zadní. A přitom se stále bude jednat o rovné zacházení.
Jednoduše řečeno, pokud šéf řve na všechny stejně, nejedná se o bossing.