Každý zaměstnavatel si jistě přeje, aby na jeho pracovišti, pokud možno, nedocházelo k žádným pracovním újmám na zdraví zaměstnanců a dostatečným proškolováním svých zaměstnanců se snaží zdraví ohrožujícím situacím předcházet. Stejně tak je zájmem každého zaměstnance, aby se na pracovišti při výkonu práce nezranil. To vše je v pořádku. Ale co když, i přes veškerou snahu zaměstnavatele a opatrnost zaměstnance, stejně k nějakému zranění či úrazu dojde? V takovém případě je dobré znát zákon a správný postup jak takovou situaci řešit.
Pracovní úraz z pohledu Zákoníku práce
Z pohledu Zákoníku práce se pracovním úrazem rozumí každý úraz, k němuž dojde během plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.
(Pozn. Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět, jak se někteří zaměstnanci mylně domnívají.)
Poškozený zaměstnanec, má v takovém případě nárok na náhradu škody, včetně bolestného a náhrady škody za ztížení společenského uplatnění.
Pracovní úraz ve vztahu k zaměstnanci
Zaměstnanec, u něhož došlo v rámci výkonu práce k pracovnímu úrazu je povinen bezodkladně nahlásit tuto skutečnost svému nařízenému nebo vedoucímu pracovníkovi a dále spolupracovat (pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí) na objasnění příčiny vzniku pracovního úrazu.
Pracovní úraz ve vztahu k zaměstnavateli
Pracovní úraz je vždy potřeba řádně prošetřit a neprodleně zapsat dle NV. K zapsání pracovního úrazu slouží patřičný formulář, který není vždy úplně jednoduché správně vyplnit. Pro správné vyplnění doporučujeme využít známý portál PracovniUraz.cz, který umožňuje zcela zdarma a velmi jednoduše vyplnit online formulář v pouhých pěti krocích. Portál vám také umožní uložení a pozdější úpravy vašeho hlášení o pracovním úrazu, a to v libovolném počtu záznamů. Též lze připojit související dokumenty a fotografie.
Zaměstnavatel je povinen vést knihu úrazů, do níž zaznamenává všechny úrazy. Pokud zaměstnavatel zjistí, že k poškození zdraví zaměstnance došlo pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, nebo pokud porušil daně předpisy či pokyny nebo jednal lehkomyslně, je zaměstnavatel plně zbaven odpovědnosti za úraz – tzn. že zaměstnanec ztrácí nárok na náhradu škody.
Aby zaměstnavatel předcházel zdraví ohrožujícím situacím, patří k jeho zákonným povinnostem pravidelně a dostatečně proškolovat své zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Pokud by zaměstnavatel tuto povinnost nedodržel a na jeho pracovišti došlo ke zranění zaměstnance, může být vystaven velkým nepříjemnostem a sankcím z Oblastního inspektorátu práce. Proto není radno tuto povinnost podceňovat.
Problematika BOZP
Součástí problematiky BOZP je především vyhledávání a vyhodnocování rizik při práci, kategorizace prací, stanovení ochranných pomůcek, zajištění bezpečnosti technických zařízení a mnoho dalších. Důležitá je také spolupráce s ostatními oblastmi, jako je např. pracovní lékařství a předně požární ochrana.
Jak zajistit školení zaměstnanců
V současné době má zaměstnavatel několik možností jak si povinné školení zaměstnanců zajistit. K nejlepším a nejefektivnějším řešením patří najmout si společnost, která zajišťuje kompletní problematiku BOZP a PO, včetně zpracování firemní dokumentace, pravidelných firemních auditů, kontrol elektrospotřebičů, revize skladů apod.
A nezapomeňte: Nejlepším řešením pracovního úrazu je mu předcházet!
Múj syn šel na ubytovnu v areálu kde pracoval a uklouzl na schodech když šel na tamnější ubytovnu stále ho bolí páteř.Já jsem Vám už psala,ale žádná odpověd mě na to nepřišla
Dobrý den. Pokud máte nějaký dotaz týkající se bezpečnosti práce, můžete ho zadat do naší bezplatné BOZP poradny na https://www.facebook.com/groups/bozpporadna/ a my se vám pokusíme co nejdříve poradit.
Dobrý den,je mou orací přebalovat špatné kartony z popadaných palet na skladě, při této práci mi karton z palety padl na ruku, ruka se pod ním zaklínila, došlo k pohmoždění, momentálně jsem v PN a ruku mám v dlaze, chtěla bych vědět zda tato situace bude uznaná za pracovní úraz, děkuji