Chystáte se pořídit si kvalitní kancelářskou židli, která bude vyhovovat vysokým ergonomickým požadavkům a nechcete při nákupu udělat chybu? Připravili jsme pro vás přehledného průvodce, který vám s výběrem židle pomůže a provede vás všemi náležitostmi krok za krokem.
Než začnete s výběrem
Hned na začátku je třeba si říct, že výběr ideální ergonomické židle k počítači není úplně jednoduchá záležitost. Mnoho lidí vybírá zejména podle ceny, ale to není vždy dobrý nápad, pokud chcete, aby židle splnila vysoké požadavky na ergonomii.
Zapomeňte na mýtus, že ergonomická židle vám zajistí zdravé sezení nebo vám dokonce uzdraví vaše bolavá záda. Ergonomická židle je tu proto, aby snížila zátěž zádových svalů a únavu při práci na počítači.
Samozřejmě je také nesmírně důležité na ergonomické židli správně sedět. O této problematice si můžete přečíst náš předchozí článek “Ergonomie počítačového pracoviště a zásady bezpečnosti práce na PC aneb jak předejít RSI syndromu”.
Berte také na vědomí, že sezení není pro lidské tělo přirozené. Dochází při něm totiž k neustálému stlačování mezi-obratlových plotének, které jsou vystaveny vysokému tlaku, který je zhruba o 50 % větší než když stojíte.
Základní kritéria při výběru ergonomické židle
1. Ujasněte si, jakou židli vlastně chcete
Při výběru kancelářské židle si řádně rozmyslete, zda se vám jedná o komfortní sezení nebo o krásu – design. Málokdy se totiž setkáte s tím, že židle bude mít oba parametry.
Pokud chcete sedět komfortně, zvolte židli ergonomickou. Pokud vám však jde o vzhled, pořiďte si luxusní kožené kancelářské křeslo, kterých je na trhu přehršel. V takovém případě už ale nemusíte dále číst tohoto průvodce, protože ten je určen pouze pro ty, kteří chtějí sedět na kvalitní ergonomické židli, jejíž cílem je, aby vám poskytla komfortní a aktivní – pohyblivé sezení.
Rozdíl mezi ergonomickou židlí a kancelářským křeslem
Kancelářské designové křeslo má na rozdíl od ergonomické židle značné nevýhody při možnosti nastavení. Oproti ergonomické židli má kancelářské křeslo pevně daný úhel mezi sedákem a opěrákem, nedá se mu nastavit výška opěradla, bederní opěrka, hloubka sezení, výška područních opěrek nebo opěrka hlavy. Další velkou nevýhodou je, že kancelářské křeslo má opěrák zakloněný, což je samozřejmě špatně. Správně se má u počítače sedět v mírném předklonu, a to směrem k pracovnímu stolu.
Takže nyní víte, že chcete židli s ergonomickými vlastnostmi, nikoliv designové kancelářské křeslo. Co dál?
2. Chtějte dynamickou židli se synchronní mechanikou
Pouze dynamická židle vám umožní sedět komfortně. Dynamická židle je ta, která má tzv. synchronní mechaniku. Tato mechanika umožňuje plynulé nastavení sklonu opěráku a zároveň s tím také nastavení sklonu sedáku. Díky tomu nebudete sedět jen v jedné strnulé pozici a budete mít šanci se v průběhu práce alespoň trochu pohybovat a zapojit svalstvo.
Abyste to ještě lépe pochopili – pokud si nakloníte opěrák, zároveň si upravíte náklon sedáku (nahoru nebo dolu), a to tak, aby vaše páteř byla v optimálně nejlepší pozici. Dále je zapotřebí správně nastavit přítlak opěradla směrem k zádům.
Tip: Neseďte dlouhodobě ve strnuté pozici se zamčenou či zablokovanou synchronní mechanikou. Zadek mějte vždy co nejvíce vzadu, aby zbytečně nedocházelo k vysokému tlaku a přetěžování páteře v bederní oblasti.
3. Nekupujte ergonomickou židli přes internet
Nikdy nekupujte ergonomickou židli přes internet bez řádného vyzkoušení. Určitě je možné si ji přes internet vybrat, ale nekupujte ji hned. Kontaktujte prodejce a domluvte si osobní prezentaci.
Už při telefonické nebo emailové komunikaci můžete odhadnout, jak prodejce ergonomickým židlím a správnému sezení rozumí. Tato informace hraje při výběru židle extrémně důležitou roli. Ptejte se, ptejte se a ptejte se.
4. Nechte si udělat prezentaci židle
Jakmile se dostanete na prezentaci židle, prodejce by měl být schopen vám o židli povídat několik desítek minut. Při prezentaci by vám měl sdělit nejen detailní informace o samotné židli, ale také o tom, jak ji používat a jak správně sedět. Jen tak si můžete být jisti, že problematice opravdu rozumí. Není totiž nic horšího, než když si přijdete vybírat židli a prodejce vám řekne strohé informace typu: „Tady se to dá takhle nastavit, kolečka jsou pogumovaná, potah židle je kvalitní a neodrbe se, podívejte se do našeho letáku, nebo cena je taková či maková.“ Takový prodejce nemusí být ideální volbou pro výběr vaší židle. Chcete přeci o židli vědět co nejvíce a chcete se také naučit na ní sedět a maximálně využít její ergonomické vlastnosti.
Prodejce by vám měl také židli umět nastavit pro vaši postavu. Nechte si pořádně vysvětlit všechny páčky a přepínáky a naučte se je používat, abyste si pak židli uměli správně nastavit.
Specializovaný prodejce ergonomických židlí by vám měl také umožnit se do židle posadit u výškově nastavitelného stolu, abyste si vyzkoušeli, zda výška vašeho stolu bude nové židli vyhovovat. Nezapomeňte si tedy změřit výšku vašeho pracovního stolu.
5. Zvažte výši investice vzhledem k využití židle
Určitě budete laborovat také nad cenou kancelářské či ergonomické židle. Zde je na místě zvážit její využití, respektive to, jak dlouho na ní budete denně sedět.
Občasné – krátkodobé použití
Za krátkodobé použití se považuje maximálně 4 hodiny sezení denně. V takovém případě budete pravděpodobně preferovat cenově dostupný produkt. U krátkodobého sezení není při výběru židle úplně zásadní mechanika.
Pokud ale máte zdravotní problémy, které souvisí s bolestmi zad nebo pohybového ústrojí, měli byste i přesto vybírat spíše židli s ergonomickými vlastnostmi, tzn. se synchronní mechanikou nebo jinými zdravotními vymoženostmi.
Ceny kancelářských židlí pro krátkodobé použití se pohybují od 2 000 do 5 000 Kč.
8 hodinová pracovní doba
V případě, že sedíte celou pracovní dobu, tedy 8 hodin denně, měli byste uvažovat o výběru kvalitní, nejlépe značkové ergonomické židle.
Taková židle by měla splňovat minimálně tato kritéria:
- synchronní mechanika polohování
- nastavitelný a správně tvarovaný opěrák
- nastavitelná bederní opěrka
- nastavitelná područní opěrka
Ceny ergonomických židlí pro 8 hodinovou pracovní dobu v kanceláři nebo u počítače se pohybují od 5 000 do 10 000 Kč.
Více jak 8 hodinová pracovní doba
Jestliže pracujete na počítači nebo v kanceláři více jak 8 hodin denně, měli byste uvažovat o ergonomické židli nejvyšší třídy a špičkové kvality.
Židle tohoto charakteru by měla splňovat minimálně tato kritéria:
- synchronní mechanika polohování
- pevná a stabilní konstrukce
- nastavitelný a správně tvarovaný opěrák
- nastavitelná bederní opěrka
- nastavitelná područní opěrka
- ergonomicky tvarovaný sedák
- výška (nahoru a dolu)
- hloubka (pojezd dopředu a dozadu)
- sklon (úhel sklonu dopředu a dozadu)
- nastavitelný podhlavník
Ceny ergonomických židlí pro více jak 8 hodinovou pracovní dobu v kanceláři nebo u počítače se pohybují od 15 000 do 30 000 Kč.
Nejnovější komentáře