Zjistit aktuální zdravotní stav a posoudit, zda jsou nutná nějaká omezení či dokonce vyloučení zdravotní způsobilosti k určité práci. Přesně to je účelem pracovnělékařských prohlídek. Záleží přitom na konkrétních rizicích a pracovních podmínkách spojených s výkonem dané pracovní činnosti. Článek je aktualizovaný podle novely od 1. 11. 2017.
Co pracovnělékařská prohlídka zahrnuje
Každá pracovnělékařská prohlídka zahrnuje základní vyšetření, případně další odborná vyšetření, základní chemický rozbor moči, kdy se zjišťuje přítomnost bílkovin, glukózy, ketonů, krve a urobilinogenu a pH moči, a komplexní fyzikální vyšetření, při němž je největší pozornost věnována orgánům a tělním systémům, které budou při přípravě na práci či během samotného výkonu práce zatěžovány. Součástí je také rozbor vývoje zdravotního stavu a prodělaných nemocí a pracovní anamnéza sledující odezvu organismu na výskyt rizikových faktorů.
Mezi pracovnělékařské prohlídky patří
- vstupní
- periodická
- mimořádná
- následná
- výstupní
Vstupní prohlídka
Během vstupní prohlídky se zjišťuje, jestli je uchazeč o zaměstnání zdravotně způsobilý k výkonu dané práce. Provádí se před přijetím zaměstnance, a také v případě jeho zařazení na jinou práci či při změně pracovních podmínek.
Periodická prohlídka
Periodická prohlídka slouží jako prevence proti poškození zdraví. Během ní se totiž zjišťují změny zdravotní stavu, které souvisí s náročností práce či stárnutím organismu. Vzhledem k tomu, že v každém zaměstnání hrozí jiné riziko ohrožení zdraví, jsou v závislosti na něm zaměstnanci rozděleni do čtyř kategorií, jak se dále dozvíte z přiložených tabulek.
1. kategorie | 1 x za 6 let u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 4 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
2. kategorie | 1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
2. riziková kategorie | 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance |
3. kategorie | 1 x za 2 roky bez ohledu na věk zaměstnance |
4. kategorie | 1 x ročně bez ohledu na věk zaměstnance |
2. kategorie a riziko ohrožení zdraví. Práce, která zahrnuje rizikové faktory podle přílohy č. 2 k vyhlášce č. 79/2013 Sb. |
1 x za 4 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za 2 roky u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
Periodická prohlídka u zaměstnanců, kteří pracují v noci. |
1 x za 2 roky |
Řidiči z povolání jsou dle Zákona č. 247/2000 Sb., ale také řidiči referentských vozidel s převahou činnosti řízení motorového vozidla, povinni se podrobit lékařské prohlídce. |
1 x za 2 roky u zaměstnance do 49 let věku 1 x za rok u zaměstnance, který dovršil 50 let věku |
Krajská hygienická stanice či právní předpis ale může v určitých případech stanovit i jiné intervaly.
Mimořádná prohlídka
Mimořádnou prohlídku je potřeba provést, jestliže existuje předpoklad, že zaměstnanec není zdravotně způsobilý k práci, případně že došlo ke změně jeho pracovní způsobilosti, nebo pokud se zvýšila míra rizika.
Výstupní prohlídka
Cílem výstupní prohlídky je zjistit, v jakém zdravotním stavu je zaměstnanec po ukončení práce. Provádí se ovšem už před ukončením pracovněprávního vztahu nebo před převedením na práci se sníženou mírou rizika. Jsou případy, kdy se výstupní lékařská prohlídka u zaměstnance neprovádí – spadá-li do první kategorie a jestliže u něj v době výkonu práce nebyla zjištěna nemoc z povolání či nedošlo k pracovnímu úrazu.
Dobrý den
Máte krásně zpracovaný lhůtník…
Bohužel ale hledám něco co je po novele k 1.11.2017
Výborná věc :-)))))))))))
U nás probíhá tak, že si lékař provádějící tyto prohlídky pro zaměstnavatele vyžádá zprávu od mého praktického lékaře, aby věděl, jak na tom jsem. Vzhledem k GDPR mu můj lékař data nepošle. Takže já musím jet ke svému praktickému lékaři buď podepsat souhlas se zasláním, nebo zprávu vyzvednout a předat. Pak musím jít absolvovat prohlídku pro zaměstnavatele, kde mi akorát změří tlak a zváží mě a informace od mého praktického lékaře si přepíší do své databáze. Pro mě ztráta času, pro praktika ztráta času a pro lékaře pracujícího pro zaměstnavatele to musí být velmi ceněná práce. To přece toho lékaře nemůže bavit. To by zvládla sekretářka.
Onu zdravou kritiku jsem předávala již v minulosti „zákonodárcům“ ve skromném pojetí ku prospěchu lidí. Co ti lidé „přespolní“ a maminy s dětmi, samoživitelky a dlouhodobě nezaměstnaní když jsou oslabeni finančně, více týdnů bez příjmů a zabezpečení a ještě musí vydávat své peníze , cestovat s dětmi, a to ku prospěchu být přičinlivým ke svým příjmům i penzi, kdy zákonodárci toho v mnohém asi vynechali. Samotná KONCEPCE s el. neschopenkami – je přeci úspěšnější i vč. dávat i ostatní jako jsou el. výpisy z lék. karet – pro zaměstnanecké účely,,,, chybí – opět něco opomněli. Při samotném zaměstnání se a u příjmu – a lékaři PŘI ELEKTRONIC. možnosti nemají od státu v koncepci asi přeposlání oněch dat a osob. údajů z evidence os. karty a za peníze své údaje poskytnete _nuceně lékaři druhému – jako kolotoč, aby peníze i lidé byli v oběhu nebo jak to nazvat?, ale nedůstojným způsobem . Tohle o údajích mohou mít v nejdůležitějším např. na speciál. obyč. náramku ti co jsou nemocni běžně pro případ, že selže zdraví, nebo nemají ihned podány potřebné léky a je to bezplatné. Asi stát mohl raději nařídit nosit ony pomyslné údaje jako ozdobu na ruce/nožce a udělal by lépe než administrativně zaměstnávat a lidé co mají nebo chtějí pracovat si ji musí obejít k obvodnímu a předat závodnímu a to vše je stojí v mnohém značně dost a nemají platy jako ti co o tom rozhodli.. To je u dat. schránek el. docela přepych zde již koncepce o jeden předtisk v souběhu a v možnostech softwaru,, nebo stát takto pečuje o zdraví, vydává GPS aj., papír vše snese, ale hlavně chce ze služeb nějak těžit . Tak to ještě opomněl zařídit mnohé pro osoby asi v očekávání penzijního věku – aby jim také zajistil a více ochránil tuto sk. osob.což je korektním a svědomitým, nemluvě o lidech několik týdnů, měsíců nezaměst. – aby jim napomohl samotný stát – to by také šlo u absolventů, samoživitelů, dlouhodobě nezaměstn. a lidé nad 55 např. .Chraňme zdraví, dobré koncepce ve sladění záměrů, ale zvažujme korektně a šetřeme tam, kde to jde a stane se to solidní i korektní. Méně papírování a lepší koncepci i návaznosti tzv. pro lidi. Možná je to v daném systému, jen se o tom ještě nikde nezmínili a veřejně pro obeznámení lidem.