Povinnosti v BOZP a PO

Školení BOZP a PO. Jaké jsou termíny, formy, možnosti a jak si vybrat to pravé?

Chystáte se na školení BOZP a PO pro své zaměstnance a nevíte, co vlastně máte dle zákona splňovat nebo jakou formu školení zvolit? V tomto článku vám ukážeme všechny možnosti, kterými lze školení provádět, včetně výhod a nevýhod, a poradíme vám s výběrem toho pravého. Představíme vám také jednotlivé zákony, které školení BOZP a PO upravují a řekneme si, kdo je a kdo není povinen tato školení provádět. Naleznete zde tedy kompletní informační souhrn o školení BOZP a PO.

Přečíst

Kdy zaměstnanci musí na pracovnělékařskou zdravotní prohlídku?

Zjistit aktuální zdravotní stav a posoudit, zda jsou nutná nějaká omezení či dokonce vyloučení zdravotní způsobilosti k určité práci. Přesně to je účelem pracovnělékařských prohlídek. Záleží přitom na konkrétních rizicích a pracovních podmínkách spojených s výkonem dané pracovní činnosti. Článek je aktualizovaný podle novely od 1. 11. 2017.

Přečíst

Bezpečnost práce na soustruhu a CNC stroji. Nejdůležitější povinnosti a požadavky na BOZP

Pracujete na soustruhu nebo CNC stroji, nebo podnikáte v oblasti obrábění a máte zaměstnance, kteří tyto stroje obsluhují? Rádi byste si zopakovali nebo rozšířili své znalosti týkající se bezpečnosti práce v této oblasti? Přečtěte si povinnosti a požadavky na bezpečnost práce na soustruhu nebo CNC stroji. Informace jsou určeny jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance.

Přečíst

Maximální a minimální povolená teplota na pracovišti podle zákona

Řada z nás se v horkých letních, ale také chladných zimních měsících potýká se stíženými pracovními podmínkami. Jsme vystaveni buď nadměrnému horku nebo nadměrné zimě. Na tuto zkutečnost ale naštěstí myslí zákony, které ukládají zaměstnavatelům povinnosti se v takových případech o své zaměstnance postarat. V tomto článku si řekneme, jaká je maximální a minimální povolená teplota na pracovišti a jaké mají zaměstnavatelé dle zákona konkrétní povinnosti.

Přečíst

Pitný režim zaměstnanců a ochranné nápoje na pracovišti. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatelů a co říká zákon?

Pitný režim nebo také pojem ochranné nápoje bývá velmi často skloňován hlavně v letních měsících při velkých vedrech. Nejen zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé mnohdy nevědí, jak to vlastně s problematikou pitného režimu a ochranných nápojů je. Tento článek vám to objasní. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi pitným režimem a ochranným nápojem, v jakých případech má zaměstnavatel povinnost ho zajistit, co říká zákon, ale také, na jaké množství ochranného nápoje máte jako zaměstnanec právo.

Přečíst

Bezpečnost práce platí i pro malé firmy

Často se setkávám s dotazy typu – Jsme malá firma, několik zaměstnanců, většinou na dohody, kratší úvazky apod. Platí i pro nás nějaké povinnosti v BOZP? Bezpečnost a ochrana zdraví při práci platí pro všechny. Nerozlišuje se, jestli má zaměstnavatel jednoho nebo mnoho zaměstnanců, ani v jakém oboru firma podniká. Samozřejmě záleží na množství rizik, zda se ve firmě používají nebo skladují chemické látky, zda se pracuje v hluku, používají se vyhrazená technická zařízení, ….. Ale i na malé firmy zabývající se například administrativou se vztahují povinnosti v BOZP.

Přečíst

BOZP pro OSVČ se zaměstnanci, ale i bez nich

Úkolem každého zaměstnavatele je zajistit bezpečné pracoviště a dodržovat pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Tato povinnost ukotvená v zákoně platí i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). U nich navíc vždy záleží na tom, jestli mají nějaké zaměstnance. Pokud ne, mají situaci značně ulehčenou, ale neznamená to, že předpisy BOZP nemusí dodržovat! OSVČ, kteří mají zaměstnance, mají stejné povinnosti jako zaměstnavatelé vystupující jako právnické osoby.

Přečíst

Aktuálně na téma: Ochrana zdraví při práci v nadměrných teplotách

Víte, jaká máte práva a co vám musí váš zaměstnavatel poskytnout při práci ve vysokých teplotách? Ochraně zdraví při práci v nadměrných teplotách se věnuje nařízení vlády č. 93/2012 Sb. Vybrali jsme pro vás nejdůležitější informace, které byste měli znát. Zátěž teplem při práci se vztahuje na práci ve venkovním i vnitřním prostředí (sem spadají nejen budovy, ale třeba i kabina dopravního prostředku apod.)

Přečíst
Načítání

Zeptej se Sandry

BOZP komplexně

BOZP a PO poradna ZDARMA

Zkuste zdarma