Mít kvalitní pneumatiky je pro bezpečnost za volantem zcela zásadní. Jsou totiž jedinou věcí mezi vámi a silnicí, které vás na ní udrží, zejména pak při zhoršených klimatických podmínkách. Víte podle jakých kritérií vybírat kvalitní a bezpečné pneumatiky? Přinášíme vám uceleného průvodce.
Faktory ovlivňující bezpečnost pneumatik
- Typ pneumatiky
- Evropské značení pneumatik
- Velikost a šířka pneumatiky
- Pneumatiky s větší styčnou plochou
- Širší pneumatiky
- Údržba a péče o pneumatiky
- Podhuštěné pneumatiky
- Přehuštěné pneumatiky
- Hloubka vzorku – dezén pneumatiky
- Vyvážení pneumatik a geometrie kol
- Otáčení pneumatik
- Stárnutí pneumatik
- Poškození pneumatik
- Přetěžování pneumatik
Typ pneumatiky
Vybírejte pneumatiky zejména podle počasí, respektive podle ročního období. Jak je známo, v zimě se používají zimní a v létě zase letní. Nic nového. Velkou chybu dělají ale lidé často v tom, že rozhodujícím kritériem při nákupu pneumatik je jejich cena. Ne každá levnější pneumatika musí být zákonitě nekvalitní, nicméně si dávejte pozor, aby se nejednalo o plagiát či nějaký zmetek z asijské výroby. Obecně čím dražší pneumatika, tím kvalitnější a bezpečnější.
- Celoroční pneumatiky (univerzální) dokáží zvládnout různé silniční podmínky. Jsou konstruované tak, aby se s nimi dalo jezdit jak v létě, tak v zimě. Nedoporučujeme je ale používat ve sněhových závějích a při náledí, což v Česku bývá relativně často.
- Zimní pneumatiky jsou efektivnější než celoroční pneumatiky v hlubokém sněhu.
- Letní pneumatiky jsou pneumatiky pro teplé počasí, které nejsou určeny k provozu při teplotách pod bodem mrazu nebo na sněhu či ledu.
- Pneumatiky do terénu se používají hlavně u vozidel s pohonem čtyř kol. Poskytují dobrý kompromis mezi jízdou na silnici a terénem.
Evropské značení pneumatik
Také pneumatiky mají vlastní značení podle evropských norem, stejně, jako je tomu například u elektrospotřebičů. Měly by být označeny Evropským energetickým štítkem, který umožňuje porovnat jejich energetickou spotřebu, přilnavost za mokra (bezpečnost) a hlučnost.
Spotřeba paliva
Štítek pro označení spotřeby paliva automobilu odporem pneumatik se hodnotí na stupnici od A (nejúspornější) až po G (nejméně úsporné).
Přilnavost za mokra
Štítek pro označení odezvy při brzdění za mokra má zásadní vliv na bezpečnost za volantem a hodnotí se na stupnici od A (nejbezpečnější) až po G (nejméně bezpečné). Rozdíl mezi pneumatikami A a G může představovat až 30% zkrácení brzdné dráhy.
Vnější hlučnost
Štítek pro označení vnější hlučnosti pneumatik měřený v decibelech (dB) se hodnotí na stupnici podle tříd od 1 (nejtišší) do 3 (nejhlučnější).
Velikost a šířka pneumatiky
Správná velikost a šířka pneumatiky je důležitý bezpečnostní prvek. Respektujte předepsanou velikost pneumatik, kterou najdete v technickém průkazu vozidla nebo na štítku ve dveřích. Níže uvádíme vlastnosti pneumatik na základě jejich styčné plochy a šíře.
Pneumatiky s větší styčnou plochou
- lépe brzdí – mají menší brzdnou dráhu
- lépe reagují při práci s volantem
- mají lepší předpoklady pro bezpečnou jízdu na dálnici
„Do sněhových podmínek jsou nejbezpečnější úzké pneumatiky.“
Širší pneumatiky
- lépe sedí na rovině i v zatáčkách
- jsou bezpečnější na suché vozovce
- na mokru musí vytlačovat více vody – plavou
- zvyšují riziko aquaplaningu
Údržba a péče o pneumatiky
Jak dobře se staráte o pneumatiky na vašem autě? Kontrolujete pravidelně, jestli jsou správně nafouknuté a jak jsou opotřebované? Víte, že poctivá údržba pneumatik má zásadní vliv na bezpečnost, ale také spotřebu paliva? Pokud se vám jedná o bezpečnost a zároveň sníženou spotřebu, musíte pochopit, jak pneumatiky ovlivňují výkon vašeho vozu.
„Špatně nahuštěná pneumatika se rychleji opotřebuje, zvyšuje riziko aquaplaningu, snižuje stabilitu vozu a prodlužuje brzdnou dráhu.“
Podhuštěné pneumatiky
- ztrácí svoje jízdní vlastnosti
- zhoršují kontrolu nad vozem
- zhoršují přilnavost k vozovce
- způsobují nedotáčivost na přední nápravě
- způsobují přetáčivost na zadní nápravě
- vedou k rychlému opotřebení
- zvyšují spotřebu paliva (podhuštění o 1 bar až o 6 %)
Přehuštěné pneumatiky
- se mohou deformovat opačným směrem
- mohou prasknout
- zhoršují kontrolu nad vozem
- způsobují nekomfortní jízdu
Tip: Kontrolujte stav tlaku pneumatik, včetně té rezervní, alespoň jednou měsíčně. Měření provádějte, když jsou pneumatiky chladné, to znamená nejdříve 3 hodiny po jízdě. Správný tlak pneumatik naleznete buď přímo na jejich štítku, v manuálu vozu nebo na okraji dveří řidiče – tzv. B sloupek.
Hloubka vzorku – dezén pneumatiky
Hloubka vzorku pneumatiky, neboli dezén, je pro bezpečnost za volantem jedním z nejdůležitějších faktorů vůbec. Dobrý vzorek pneumatiky zajišťuje dobrou přilnavost auta k vozovce, zejména pak na mokru, nebo při náledí.
Hloubka dezénu zimních pneumatik
Dle § 40a Zákona č. 133/2011 Sb. platí, že:
- vozidla do 3,5 tuny musí mít v zimním období hloubku dezénu na všech pneumatikách minimálně 4 mm,
- vozidla nad 3,5 tuny musí mít v zimním období hloubku dezénu na všech pneumatikách minimálně 6 mm.
Poznámka: Předepsaná hloubka dezénu platí pro Českou republiku. V ostatních zemích EU se může hloubka dezénu lišit. Tato povinnost neplatí pro náhradní pneumatiku, která je určena pro nouzové dojetí. Zimní období, kdy platí povinnost používat zimní pneumatiky, je dle zákona stanoveno na datum od 1. listopadu do 31. března.
„Pro maximální bezpečnost u vozidel do 3,5 tuny doporučujeme minimální dezén na letních pneumatikách 3 mm a na zimních 4 mm.“
Hloubka dezénu letních pneumatik
Dle § 40 odst. 2 písm. f) vyhlášky č. 341/2014 Sb. a přílohy č. 12 písm. F) odstavce 5 k vyhlášce č. 341/2014 Sb. platí, že:
- mopedy musí mít v letním období hloubku dezénu na všech pneumatikách minimálně 1 mm,
- vozidla ostatních kategorií musí mít v letním období hloubku dezénu na všech pneumatikách minimálně 1,6 mm.
Vyvážení pneumatik a geometrie kol
Pokud vaše pneumatiky budou vyvážené a geometrie kol vyrovnaná kvalifikovaným technikem, razantně tak zvýšíte nejen bezpečnost za volantem, ale navíc docílíte také jejich delší životnosti.
- Vyvážení pneumatik zajistí jejich správné otáčení při jízdě. Auto se nebude klepat a volant nebude nepříjemně vibrovat.
- Geometrie kol maximalizuje životnost pneumatik a zajistí, aby vaše auto mělo vždy rovný směr.
Otáčení pneumatik
Také pravidelné otáčení pneumatik má svůj význam nejen pro bezpečnou jízdu za volantem, ale také při jejich opotřebení.
- Pravidelné otočení pneumatik může pomoci snížit jejich opotřebení, což má za následek prodloužení životnosti a udržení nižší spotřeby paliva.
- V uživatelském návodu výrobce pneumatik si přečtěte informace o tom, jak často a při jakém vzorku by měly být pneumatiky otáčeny.
- Pozor ale, u některých vozidel se otáčení pneumatik nedoporučuje. Pokud jsou vaše přední a zadní pneumatiky různých velikostí, možná je nebudete moci otáčet. Přečtěte si návod k obsluze.
Stárnutí pneumatik
Stárnutí pneumatik má za následek to, že guma tvrdne, čímž ztrácí své původní vlastnosti a stává se nebezpečnou. Většina z nás používá auto pravidelně, takže pneumatiky sjede dříve, než zestárnou. Problém však nastává u rekreačních vozidel, sběratelských vozů apod., se kterými se nejezdí tak pravidelně. V takovém případě riskujete, že vaše pneumatiky zestárnou dříve, než je sjedete.
Ke stárnutí pneumatik přispívá také větší expozice slunečních paprsků, teplejší klima, špatné skladování a špatná údržba.
Dávejte si také pozor na pořizování starších pneumatik, které sice mohou mít velmi dobrý vzorek dezénu, nicméně mohou být už několik let staré, takže tvrdé a nebezpečné.
Tip: Datum výroby pneumatiky naleznete přímo na ní. Jedná se o kódové označení DOT viz obrázek níže. Pokud je na pneumatice kód například 0816, znamená to, že byla vyrobena v 8. týdnu roku 2016.
Pokud jsou pneumatiky správně udržované a skladované, lze je používat maximálně 5 – 8 let. My však doporučujeme je používat maximálně 5 let.
Nezapomeňte také na rezervu. Ta je většinou ve voze několik let. Jen málokdo jí pravidelně mění. Za žádných okolností ji neberte jako stálou náhradu za jinou opotřebenou pneumatiku. Použijte ji jen v nouzové situaci na dojetí nezbytně nutné vzdálenosti. Nezapomeňte ji také jednou za maximálně 10 let vyměnit.
Poškození pneumatik
Důležitá je také pravidelná kontrola pneumatik. Může se totiž stát, že najedete na obrubník nebo špičatý předmět, který ji poškodí. Vy si toho ale nemusíte vůbec všimnout, čímž si můžete zadělat na velký problém. Kdykoliv tak může dojít k prasknutí s následkem havárie.
Kontrolujte proto pravidelně vaše kola! Pokud narazíte i na sebemenší poškození (prasklinu, zářez, bouli nebo vražené cizí těleso), neváhejte a okamžitě zajeďte do nejbližšího servisu, kde vám řeknou, zda je potřeba pneumatiku vyměnit nebo jen opravit.
Přetěžování pneumatik
Přílišné přetěžování pneumatik může mít za následek jejich prasknutí s následkem havárie, a to zejména v kombinaci s dalšími rizikovými faktory, jako je vysoká venkovní teplota, podhuštění nebo přehuštění. Nosnost pneumatik je přizpůsobena celkové hmotnosti vozidla, proto je velmi důležité ji respektovat. Počítejte také s tím, že pokud často vozíte těžký náklad, vaše pneumatiky budou mít výrazně kratší životnost.
Nejnovější komentáře