AKTUALIZACE 2022: Změny minimální teploty na pracovišti v souvislosti s energetickou krizí
Řada z nás se v horkých letních, ale také chladných zimních měsících potýká se ztíženými pracovními podmínkami. Jsme vystaveni buď nadměrnému horku nebo nadměrné zimě. Na tuto skutečnost ale naštěstí myslí zákony, které ukládají zaměstnavatelům povinnosti se v takových případech o své zaměstnance postarat. V tomto článku si řekneme, jaká je maximální a minimální povolená teplota na pracovišti a jaké mají zaměstnavatelé dle zákona konkrétní povinnosti.
Zákoník práce a Nařízení vlády o teplotě na pracovišti
V první řadě je třeba vědět, že každý zaměstnavatel má základní povinnost, a to vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a neustále vyhledávat a zároveň odstraňovat potenciální rizika, za které považujeme samozřejmě také mikroklimatické podmínky, tedy vysoké a nízké teploty na pracovišti.
Nárok na ochranné nápoje
Další povinností zaměstnavatele je též zajistit přístup k pitné kohoutkové vodě, která může sloužit také pro případ poskytnutí první pomoci zraněné osoby. V případě nevyhovujících mikroklimatických podmínek na pracovišti je zaměstnavatel dle § 104 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce povinen zaměstnancům poskytnou na jeho náklady ochranné nápoje. Více informací o ochranných nápojích a pitném režimu se dozvíte v předchozím článku Pitný režim zaměstnanců a ochranné nápoje na pracovišti. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatelů a co říká zákon?
Snížení teploty
I přesto, že povinností zaměstnavatele je, aby v případě velké tepelné zátěže na pracovišti zajistil co nejvíce teplotu snížit a umožnit tak zaměstnancům kvalitní a příznivé mikroklimatické podmínky, v žádném zákoně už není stanoveno, jak konkrétně to má udělat, z čehož plyne, že je to pouze na jeho uvážení a možnostech.
Podmínky při klimatizaci
Pokud se ale na pracovišti nachází klimatizace, je zaměstnavatel povinen dodržovat nařízení vlády, které se touto skutečností zabývá.
V případě používání klimatizace je důležité, aby se dodržoval rozdíl vnějších a vnitřních klimatizovaných teplot, který by neměl překročit rozdíl 5 – 6 °C. Pokud je rozdíl větší, může dojít u náchylnějších osob při přechodu mezi jednotlivými prostředími k nachlazení.
Více informací o přípustných hodnotách nastavení mikroklimatických podmínek pro klimatizované pracoviště třídy I a IIa se dozvíte v tabulce č. 3 v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Rizikové faktory
Konkrétní podmínky pro ochranu zdraví při práci, kde se vyskytují rizikové faktory mikroklimatických podmínek, se zabývá Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví konkrétní podmínky. Posouzení, zda je práce vykonávána v teplotním riziku, nebo ne, se provádí měřením teploty na pracovišti za pomoci kulového teploměru. Zaměstnanci jsou pak též na základě tohoto nařízení zařazeni do jedné z osmi kategorií tříd podle druhu vykonávané práce a podle jejich průměrného a celkového energetického výdeje (fyzická zátěž). Tyto druhy tříd zařazení jsou ale pouze orientační, proto si musí zaměstnavatel dle vlastního uvážení zařadit zaměstnance do vhodné a reálně odpovídající kategorie. Dle těchto tříd se pak určuje pitný režim, střídání práce, přestávky nebo případné zkrácení pracovní doby.
Tabulka dle třídy práce
Tabulku s třídami práce a hodnotami, které souvisejí s rizikovými faktory, které jsou důsledkem nepříznivých mikroklimatických podmínek naleznete v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Maximální povolená teplota na pracovišti
Bavíme-li se o maximální povolené teplotě na pracovišti, které je zařazeno do jedné z osmi uvedených tříd (I, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IVa, IVb, V), které se nenachází venku (nevenkovní pracoviště), hodnotí se dodržování přípustných hodnot podle tabulky č. 2 v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Výtah z tabulky č. 2
Třída práce | Druh práce | Max. teplota |
I | Vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou – kancelářské a administrativní práce apod. | 27 °C |
IIa | Převážně vsedě s lehkou manuální prací rukou a paží – řízení osobního vozidla, přesouvání lehkých břemen apod. | 26 °C |
IIb | Řízení nákladního vozidla, traktoru, autobusu, trolejbusu, tramvaje apod. | 32 °C |
IIIa | Vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze – údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví apod. | 30 °C |
IIIb | Vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu, chůze, práce ve stavebnictví při tradiční výstavbě, čištění menších odlitků sbíječkou a broušením apod. | 26 °C |
IVa | Práce s rozsáhlou činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – práce ve stavebnictví, práce s lopatou ve vzpřímené poloze apod. | 24 °C |
IVb | Práce s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – práce na pracovištích hlubinných dolů – ražba, těžba, doprava, práce v lomech apod. | 20 °C |
V | Práce s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva apod. | 20 °C |
Výjimku ale tvoří teplotní limity u tříd I a IIa
Třída I je práce prováděná vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou – nejčastěji se jedná o kancelářské administrativní a laboratorní práce. U této třídy je maximální povolená teplota na pracovišti 27 °C.
Třída IIa je práce prováděná převážně vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou a paží – nejčastěji se jedná o řízení osobního vozidla, přesouvání lehkých břemen apod. U této třídy je maximální povolená teplota na pracovišti 26 °C.
Při překročení obou zmiňovaných maximálních teplot ale nedochází k tak vysokému zatížení organizmu, že by to vyžadovalo zvláštní režim nebo poskytnutí ochranného nápoje. Maximální požadované teploty na pracovišti s tímto druhem práce, jsou práce s malým energetickým výdejem, ale zároveň jsou spojené s požadavkem na soustředění. Tuto práci tedy lze provádět bez přijímání větších opatření k ochraně zdraví při práci. Jedná se sice o obtěžující faktor, který může částečně omezit výkonnost práce, avšak nemá tak zásadní a bezprostřední vliv na lidské zdraví. Vliv na zdraví člověka to může mít až tehdy, kdy dojde ke ztrátě jeho tělních tekutin o více jak 1,25 l za osmihodinovou směnu, což u pracovní třídy I nastává až při teplotě 31 °C a u třídy IIa už při teplotě 27 °C.
Opatření k ochraně zdraví zaměstnance je nezbytné poskytnou v případě, že teplota vzduchu na nevenkovním pracovišti přesáhne 36 °C. Pak je nutné zavést režimová opatření a poskytovat ochranné nápoje.
Minimální povolená teplota na pracovišti
Co se týče minimální povolené teploty na pracovišti, je zátěž chladem upravena v
- § 6 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se hodnocením zátěže chladem a bližšími požadavky na způsob organizace práce a pracovních postupů
- § 7 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se minimálními opatřeními k ochraně zdraví a bližšími hygienickými požadavky na pracoviště
- § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se bližšími podmínkami poskytování ochranných nápojů
V otázkách týkajících se chladných mikroklimatických podmínek tyto zákony řeší především poskytování ochranných pracovních prostředků a oděvů, bezpečnostní přestávky a poskytování ochranných nápojů pro případ zátěže chladem.
Dobrý den, zajímavé poznatky, ale měl bych dotaz, jak je to na pracovišti open space, pokud teplota měřená kulovým temploměrem je v rozsahu stanoveném zákonem, ale sedíte pod nějakým vývodem vzduchotechniky z kterého konstantně proudí chladný vzduch, tudíž v létě v zimě máte čast těla nachlazenou. Reklamace na zaměstnavatele a dokazování jsou neúčinné a ochrana – teplé oblečení je v rozporu s dress codem. Děkuji za informaci. Libor Tesař
To mi přijde trochu jako scifi. Taková nevyřešitelná situace. Asi bych si stěžoval na OIP. Podle mě je to skoro neřešitelný problém. Zajímalo by mě, jak to dopadlo.
Dobrý den, přesně toto řeší moje sestra. Prochlazená ruka až do stavu brnění. Velmi často ani nemůže pracovat s pc myší, protože necítí prsty… Smutné je, že vedení firmy to nezajímá. Když se začalo mluvit se zaměstnanci o přeměně kanceláří na open space a mohli se vyjádřit, tak většina byla proti. Ale manažeři rozhodli a open space nechali vystavit. Pracovníka BOZP přizvali až po „kolaudaci“ a ten se zhrozil, co to páni architekti vytvořili za paskvil.
Tak si tam prosím tě nesedej a předej místo kolegům, kteří jsou za klimatizaci rádi.
Dobrý den Libore. Obraťte se, prosím, se svým dotazem na bezplatnou BOZP poradnu, kterou naleznete na adrese https://www.facebook.com/groups/bozpporadna/.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je to s pitím a chozením na WC pokud zaměstnanci pracují ve skladu kde expedují kosmetické výrobky. Zaměstnavatel nám určil dvě přestávky, kdy se můžeme napít a bude nám kontrolovat každý vstup na WC. Je to vůbec možné? Moc děkuji za informaci. Přeji hezký den. Klimešová
Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit, kdy můžete jít na záchod. Zadržovat potřebu kvůli nějaké přestávce, pokud to budete dělat dlouhodobě, může vést ke zdravotním problémům. A aby Vám někdo nařizoval, že napít se můžete pouze o nějaké přestávce? Tyhle dva nesmysly všichni kolektivně ignorujte, toho zmetka nahlašte hygieně práce, popřípadě Inspekci. A úplně nejlepší by bylo, kdybyste si předtím konkrétní situaci nahráli – okamžik, kdy Vás někdo buzeruje kvůli odchodu na wc.
Zkusila bych též zapojit lékaře a nechat si od nich potvrdit nutnost pitného režimu. Je to fakt blbost, ale mít napsáno něco ve smyslu, když děláte ve skladu: „Vzhledem k fyzické zátěti při vykonávané práci a s ohledem na individualitu každého pacienta, doporučuji upravit pitný režim dle momentálních potřeb zaměstnance.“ Je to takové vzletné a vlastně to říká „Zaměstnavateli, trhni si, pít si budu, když potřebuji.“
Přeji hodně zdaru, podobné situace v práci řešíme velmi často.
Dobrý den,
chtěla bych zeptat, jaká je minimální teplota v autodílnách. Dnes a včera jsme měli 11 stupnu. Jak je to podle zákoníka práce? Nemohu to nikde najít.
Děkuji
Milena T.
Dobrý den. Jak se píše v článku: Co se týče minimální povolené teploty na pracovišti, je zátěž chladem upravena v:
§ 6 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se hodnocením zátěže chladem a bližšími požadavky na způsob organizace práce a pracovních postupů
§ 7 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se minimálními opatřeními k ochraně zdraví a bližšími hygienickými požadavky na pracoviště
§ 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. – zabývá se bližšími podmínkami poskytování ochranných nápojů
Pokud by vám to nestačilo, obraťte se na naší poradnu na Facebooku – viz https://www.facebook.com/groups/bozpporadna/
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jaká je maximální povolená teplota při práci v uhelném dole?
A je možné,že by neměli zaměstnanci nárok na príplatek za prašnost? Dle vedení se prý v dole nepráší? Děkuji za odpověď. Petra
Dobry deň,
Prosím vas momentálne mame na pracovisti 1*C ,včera bylo *0 , Jak postupovat,pokud zamestnavatel nereaguje na vyzvu vytapeni pracoviska ? Jde o prácu v strojárskom prumyslu… ďakujem s pozdravom E.
Dobrý večer,můžete mi prosím odpovědět jaká je minimální teplota pro pokladní zónu v hypermarketu a supermarketu ?Děkuji za odpověď Žemličková
Dobrý den chci se zeptat jak je to s praci v lese při mrazivém počasí jak s težbou tak s ostatními pracemi.Děkuji
a co chceš si zatopit v lese 😀 ? co ti brání dřeva je tam dost
Mám dotaz ohledně syna. Pracuje v kuchyni,kde teploty nyní dosahují i 50°C. Klimatizaci nemají,na ochranné nápoje bylo ředitelem organizace řečeno,že mají přístup k pitné vodě. Maji kuchaři nárok na nápoje?
Dobrý den ráda bych se zeptala, pracuji jako operátor výroby (vyrabime klimatizace do baráků) přes noční směnu teploměr ukazuje 37 stupňů na hale. Jaká máme práva od zaměstnavatele při takových teplotách?
to je fakt smutné, že Vám tam nemůže pustit jeden z vašich výrobků…
Dd, teplota ve školních třídách běžně přesahuje třicet stupňů, na koho se v tomto případě obrátit a jak tuto situaci řešit?
Dobrý den do jaké skupiny se vztahují svářeci kovů?
2b bohužel
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat jak je to s prací ve skladu(logistika/reklamace),která obnáší manipulaci s lehkými,středními i těžkými(těžké individuálně) břemeny co se váhy týče.Je to kombinovaná fyzická a PC práce(do PC se zapisují data + drobná administrace).Ani nebyly tropy ještě a na skladě je konstantně 30 stupňů a absolutně suchý teplý vydýchaný vzduch.Není tam klimatizace a ani větrání budovy.Jediné co tam je jsou větráky,které víří hnusný suchý teplý vzduch a jediné co z toho maximálně je – nachlazení(ofouknutý ztuhlý krk,bedra a jiné segmenty na těle).A nevím do jaké teploty by se mělo pracovat při téhle kombinované práci.Samozřejmě ergonomie je nulová co se týká PC a manipulace břemen je též jednostranná,jelikož na to není uzpůsobené prostřední a rozložení daných komponent co se týká veškeré manipulace ať už s PC nebo břemeny.Devastace aparátu a prostřední vně je absolutně devastující pro tělo a omezuje to výkon člověka a ničí ho to cíleně.Tak mě zajímá co s tím nebo vedení neví ani co to je ergonomie natož vlhkost vzduchu a absolutně se o to nezajímají nebo oni mají v kanceláři klimatizaci a samozřejmě z hlediska postavení si nechají dát lepší židle a prvky ,které splňují minimum pro ergonomii.Jinak zbytek lidí má jednotné židle samozřejmě,které jsou do 180 cm a neumožňují individuální nastavení podle proporce člověka … a já mam 190 cm(pár lidi je též v práci vysokých a trpí na to,a ze zákona máme na to nárok) a sedím absolutně zkroucený(nebo se na tim nedá sedět rovně,do monitoru člověk musí koukat zkroucený nebo monitor je nízko) atd…. a nevím na koho se obrátit(cvičení vykompenzuje jen část a pokud se člověk denně takto přetěžuje,tak se projeví degenerace různě po těle,které lze odstranit cvičením,ale za předpokladu,že člověk bude mít pracovní přostradí,tak jak má být dle ergonomie a bude správně manipulovat a zvedat břemena.A jelikož v práci nemáme mobily nemůžu nic zdokumentovat … Tak prosím o radu na koho se obrátit?
Dobrý den. Váš dotaz je zajímavý. V první řadě je třeba si uvědomit, že zaměstnavatel má povinnost zajistit svým zaměstnancům pracoviště a podmínky, které ho neohrožují na zdraví. Pokud si myslíte, že nejsou dodržovány základní práva bezpečnosti práce, můžete se obrátit na OIP. S tím se však pojí také jisté problémy v zaměstnání, které mohou samozřejmě nastat. Na to je třeba být připraven. Druhou možností je dát výpověď nebo jí alespoň pohrozit. Asi víte, že sehnat v této době kvalitní zaměstnance není úplně jednoduché, takže by na to mohl zaměstnavatel slyšet. Co se týče posouzení vašeho zaměstnání z hlediska teploty na pracovišti, to by vám měla říct osoba, která má ve firmě na starosti BOZP, případně váš zaměstnavatel. Zkuste pročíst tento článek – https://www.bozp.cz/aktuality/inspektorat-bezpecnosti-prace-co-resi/
Zajímalo by mne, co člověka vede k tomu, pracovat v tomto prostředí. Abnormálně vysoký plat to asi nebude. Neberte to prosím osobně, jen si prostě říkám, jaká je motivace zůstat v prostředí, kde mi přijde všechno špatně.
Dobrý den, sedím v open office pod klimatizací, která má kryt, aby na mě přímo nefoukalo. Problém mám s místem, sedím v rohu přímo vedle zasedací místnosti a je tam na těžký vydýchaný vzduch. Klimatizace neběží vždy a je tam přímo na padnutí (cítím se víc unavená, nesoustředěná…). Mohu s tím něco udělat? Nadřízený nereaguje a naši BOZP neshledávají nic špatného. Jen kdyby si někdo vyměnil místo… Děkuji za odpověď
Můžete podat stížnost na OIP (Oblastní inspektorát práce).
Nevím, proč odkazujete na OIP, když OIP nemá právo řešit stížnosti na hygienu pracovního prostředí. Možná by bylo lepší odkázat na KHS.
Začněte podnikat a upravte sobě a svým zaměstnancům na vlastní náklady pracoviště tak, aby vyhovovalo vám i jim… Z uknucenych pipinek jako vy je člověku smutno… kolik času denně strávíte vykecáváním v kuchyňce a kolik surfováním po netu? Za to vás platí!!!!
Kvůli takovým jako Vy jsme tam kde jsme.
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak je to v železárnách kde od zhaveho zeleza cca 1000stupnu ´´jste sotva od nej metr ale jen na par vterin co 2minuty a jste tam hodinu a pak hodinu odpocivate ,i kdyz se to nezda tak venku je 29stupnu a na hale tak o 10stupnu vice .dekuji 🙂
Dobry den, do jake tridy prace je nutne zaradit zamestnance, kteri ma velky rozsah fyzicke zateze pri ruznych smenach. Nekdy by byl zarazen do tridy I, ale jsou smeny, kdy zatez je na urovni i IVa. Z toho pak samozrejme vychazi i narok napr. na ochranne napoje. Vetsinu smen je potrebovat nebude, ale v casti smen urcite ano.
Pripadne zarazeni do nejake „prumerne“ tridy mi neprijde uz vubec logicke.
Dekuji