AIWM (Artificial intelligence for worker management) je zastřešující termín odkazující na systém řízení pracovníků, který shromažďuje data, často v reálném čase, o pracovním prostoru, zaměstnancích a pracovní činnosti, kterou dělají, ale také (digitálních) nástrojích používaných pro svou práci, které jsou následně vloženy do umělé inteligence, která činí automatizovaná nebo poloautomatická rozhodnutí, případně poskytuje informace pro osoby s rozhodovací pravomocí o otázkách souvisejících s řízením pracovníků. Umělá inteligence pro řízení pracovníků (AIWM) představuje celou řadu příležitostí, ale také rizika a výzvy pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP). Právě o rizicích, která jsou spojená s umělou inteligencí na pracovišti, je tento článek.
Obsah článku
- Intenzifikace práce
- Ztráta kontroly nad prací a autonomie
- Dehumanizace pracovníků
- Diskriminace pracovníků a využívání osobních a citlivých údajů
- Sledování výkonu a dopad na pracovníky
- Systémy hodnocení pracovníků
- Rizikové a nebezpečné chování pracovníků
- Opakující se pohyby, nepohodlné držení těla a ergonomické problémy
- Pracovní osamělost a sociální izolace
- Nedostatek transparentnosti a důvěry
- Poruchy a důsledky pro pracovníky
Intenzifikace práce
Některé organizace používají ve svých provozech za účelem zvýšení produktivity umělou inteligenci pro řízení svých zaměstnanců. Těmto systémům se říká AIWM, z angl. „Artificial intelligence for worker management“, v doslovném překladu umělá inteligence pro řízení pracovníků. AIWM sice přináší celou řadu výhod, avšak má také svá rizika. Jedním z nejčastěji uváděných je intenzifikace práce.
Cílem AIWM je optimalizace pracovních a technologických postupů, např. nasměrování zaměstnanců k práci bez zbytečných prostojů nebo minimalizace času na určitý pracovní postup, což má za následek celkové zrychlení či zintenzivnění pracovní činnosti. Běžný příklad zintenzivnění práce prostřednictvím umělé inteligence můžeme vidět např. ve skladových operacích – pro urychlení práce se AIWM používá ke sledování doby dokončení objednávky a také pohybu pracovníků, chyb a přestávek. To vše proto, aby se odstranily zbytečnosti časové prodlevy. AIWM systémy se používají také v managementu. Některé banky ve Spojeném království používají sledovací software ke zjištění, kolik času zaměstnanci tráví u svého stolu nebo jak dlouhé jsou jejich přestávky na toaletu. Systém pak informuje pracovníky, když algoritmus považuje jejich přestávky za příliš dlouhé, což vyvíjí tlak a může mít za následek zvýšenou intenzitu práce.
Ztráta kontroly nad prací a autonomie
Ztráta kontroly nad prací a autonomie jsou také běžně uváděná rizika související s používáním systémů umělé inteligence pro řízení zaměstnanců na pracovišti. Některé systémy mohou převzít kontrolu nad prací člověka (obsah, tempo či rozvrh práce). Většina algoritmických systémů a systémů založených na umělé inteligenci diktuje člověku, jak má vykonávat práci nebo úkoly, což může vést ke ztrátě kontroly nad jejich prací. Ztráta kontroly nad zaměstnáním a autonomie je často spojena s vysokou úrovní stresu a také vede k nižší produktivitě, špatné výkonnosti a zvýšené míře nemocnosti. Podle Karáskova modelu pracovní zátěže má největší negativní dopad na duševní zdraví člověka vysokozátěžové zaměstnání, kde jsou kladeny na zaměstnance extrémně vysoké nároky na práci, přičemž mají zároveň velmi malou kontrolu nad tím, co dělají. Vysoké nároky a nízká kontrola brání tomu, aby si pracovník zvolil metodu a časový rámec pro dokončení práce, ale vyžaduje vysoký počet kognitivních zdrojů, což může vést k problémům s duševním zdravím.
Dehumanizace pracovníků
Aktivní používání systémů AIWM, například prostřednictvím nadměrného řízení pracovníků, hodnocení nebo disciplíny, může vést k dehumanizaci pracovníků. V dlouhodobém horizontu je nutí chovat se jako stroje, což může vést podle odborníků ke snížení kognitivních a intelektuálních kapacit, snížení kreativního myšlení, ztrátě autonomie, nedostatku nezávislosti myšlení a tak dále. Stojí za zmínku, že ačkoli se očekává, že systémy umělé inteligence budou schopny informovat pracovníky a zaměstnavatele o rizicích (např. pravděpodobnost únavy a vyhoření), mohou také vést k dehumanizaci pracovníků, protože se mohou stát závislými na systému varování vytvořeném umělou inteligencí a pokud dojde ke krizové situaci, možná ztratí svou schopnost rozpoznat nebezpečí. To může vést k pracovním úrazům.
Diskriminace pracovníků a využívání osobních a citlivých údajů
Sledování výkonu a dopad na pracovníky
Systémy hodnocení pracovníků
Tlak na výkon může být také umocněn systémy hodnocení spokojenosti zákazníků. Přesněji řečeno, AIWM může využívat hodnocení zákazníků k penalizaci zaměstnanců, ignoruje možné předsudky v názorech zákazníků a vede k nejistotě mezi pracovníky. Pokud manažeři nedosáhnou transparentnosti ohledně toho, jak jsou pracovníci hodnoceni, a pokud pracovníci nebudou schopni tato hodnocení zpochybnit, mohou se tyto problémy ještě více prohloubit.
Rizikové a nebezpečné chování pracovníků
Opakující se pohyby, nepohodlné držení těla a ergonomické problémy
Snaha pracovat rychleji může vést k vyššímu počtu opakujících se pohybů, nevhodným pozicím v důsledku spěchu a menší pozornosti věnované tělu a poloze končetin včetně pracovní ergonomie. Opakující se pohyby, které zahrnují stejné svalové skupiny, rychlé tempo a velké množství práce, jsou obzvláště nebezpečné, protože pracovník nemá čas se zotavit v krátkých časových intervalech mezi pohyby. Z dlouhodobého hlediska tělo potřebuje více úsilí k provedení úkolu a doba zotavení se stává ještě důležitější. Čím rychlejší je tedy tempo, tím méně času je k dispozici na zotavení a tím vyšší je riziko muskuloskeletálních poruch. Intenzivní práce může mít navíc za následek vysokou úroveň pracovního stresu, únavy, vyčerpání a syndromu vyhoření.
Pracovní osamělost a sociální izolace
Nedostatek transparentnosti a důvěry
Poruchy a důsledky pro pracovníky
Zdroj: EU-OSHA (Artificial intelegence for worker management: risks and opportunities)
Nejnovější komentáře