Věděli jste, že každý sedmý člověk na světě žije s poškozeným sluchem? Ztráta sluchu je na území EU dokonce jednou z nejčastěji hlášených nemocí z povolání.
Překračovat hranice hluku poškozujícího sluch můžou nejen výrobní stroje, stavba nebo frekventovaná silnice, ale třeba i „řvoucí“ hudba v módních obchodech nebo restauracích.
Povinností zaměstnavatele je pracovníky před hlukem chránit, i sami zaměstnanci můžou ale leccos vzít do vlastních rukou.
Hluk: nenápadný škůdce zdraví
Hluk způsobuje nejen poškození sluchu, ale i další problémy: vysoký tlak, srdeční choroby, snižuje imunitu, způsobuje úzkosti i další psychické problémy.
Chodíte-li z práce domů unavení a vystresovaní, s šuměním či pískáním v uších nebo neurčitými bolestmi hlavy, příčinou může být právě i nadměrný hluk.
Odkdy decibely škodí?
Pro představu: tichý pokoj v domě vydává 20–30 decibelů (dB), mírný déšť 50 dB, auto na ulici 70–80 dB. Motorová pila nebo hlasitý rockový koncert pak do našich uší posílá kritických 100–110 dB.
Hranice „bezpečného“ pobytu v hluku o intenzitě 80 decibelů je 8 hodin denně. Každé další tři decibely však zkracují tento čas na polovinu. Zvuk o hlasitosti 83 dB zvládnete maximálně 4 hodiny denně, 86 dB pak jen 2 hodiny denně.
Zvuk nad 140 dB způsobí téměř okamžité a naprosté ohluchnutí. Ale i dlouhodobé vystavování se hluku nad 85 dB může způsobovat nevratnému poškození vnitřních vláskových buněk v uchu. A tedy ztrátě sluchu, nedoslýchavosti či vzniku trvalého pískání v uších, tinnitu.
Chránit sluch musí především váš zaměstnavatel
Podle nařízení č. 272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací má zaměstnavatel povinnost od 80 dB poskytnout zaměstnancům účinné ochranné pomůcky – tedy špunty do uší nebo mušlové chrániče sluchu (sluchátka).
Od 85 dB je pak zaměstnavatel povinen nošení ochrany sluchu vyžadovat.
Zaměstnanci nadměrně hlučného prostředí mají také právo na pravidelné bezpečnostní přestávky od hluku v tišším prostředí.
Změřte hluk sami, až pak volejte hygienu
Zaměstnavatel je také povinen znát a hlídat míru hluku na svém pracovišti. Co když ale máte pocit, že hladina hluku je u vás pravidelně překračována a zaměstnavatel to příliš neřeší?
Zkuste na svůj chytrý telefon nainstalovat aplikaci Hlukoměr nebo Zvukoměr. Ten by vám měl dát přibližnou představu o míře decibelů, s nimiž trávíte svou pracovní dobu. Ukazuje-li se vám hladina hluku vysoko nad 85 dB stabilně déle než několik minut, zbystřete.
S prosbou a řešení nadměrného hluku na pracovišti nejprve oslovte svého zaměstnavatele a požádejte o kontrolu hladiny decibelů.
Pokud vás odbyde a nevyjde vám vstříc, máte ještě šanci obrátit se na orgán ochrany veřejného zdraví, kterou je místní Krajská hygienická stanice. Ta skrz správní řízení může zajistit, aby dotčená firma hlukovou zátěž upravila a sjednala nápravu.
Špunty do uší a chrániče sluchu: jaké vybrat do práce?
1. Pěnové špunty: pro hlučnější prostředí
Do velmi hlučného prostředí hlasitých strojů nebo stavby volte pěnové špunty do uší, které mají nejvyšší míru utlumení (SNR).
Výbornou vychytávkou jsou pak vysoce tlumící špunty se šňůrkou – díky ní můžete špunty kdykoli při pauze vyndat z uší a vždy je máte na další práci po ruce.
2. Znovupoužitelné Alpine WorkSafe: vysoká výdrž a slyšitelnost
Naopak, pracujete-li ve skladu nebo na místě, kde je potřeba často komunikovat s kolegy, vyzkoušejte speciální špunty s filtrem Alpine WorkSafe, které do vašich uší nadměrný hluk nepustí, ale stále budete schopni skvěle slyšet běžnou komunikaci.
Obrovskou výhodou těchto špuntů je znovupoužitelnost – na rozdíl od pěnových špuntů vydrží Alpine WorkSafe mnoho měsíců každodenního používání. V balení k nim získáte nejen pouzdro, ale také praktickou šňůrku.
3. Mušlové chrániče: do extrémního hluku
Pro práci s extrémně hlučnými stroji na silnicích nebo při práci se dřevem sáhněte po spolehlivých mušlových chráničích sluchu.
Maximální ochranu vám pak poskytne kombinace sluchátek se špunty do uší.
Nejnovější komentáře