Obsah článku
- Naučte se chránit sebe i ostatní před COVID-19
- Nebojte se přiznat si své pocity
- Udržujte si své každodenní činnosti
- Buďte ve spojení s svými blízkými
- Zůstaňte nohama na zemi / zapomeňte na katastrofické scénáře
- Vyhledejte si přesné informace / vyhněte se dezinformacím
- Stanovte si limity sledování zpráv a sociálních sítí
- Jděte do přírody nebo sportovat
- Využijte čas ve svůj prospěch a vzdělávejte se
- Podporujte sebe i ostatní, myslete na nejvíce ohrožené
Zdroje
- The University of Melbourne
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC)
- American RedCross
Naučte se chránit sebe i ostatní před COVID-19
V první řadě byste se měli naučit dodržovat důležitá opatření k ochraně před infekcí a zabránění šíření viru. To se týká dodržování zvýšené hygieny, izolace a sociálního distancování. Máte-li zaměstnance, můžete jim poskytnout e-learningové školení pro prevenci proti šíření nemoci COVID-19, případně můžete využít informace ze stránky Odkazy na oficiální zdroje a informační kanály týkající se koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19
Nebojte se přiznat si své pocity
Udělejte si čas a nebojte se vyjádřit, co cítíte. Napište si to do deníku, popovídejte si s ostatními nebo se uvolněte tím, co vás baví – malování, hudba, sport aj. Vaše emocionální bouře můžete zkrotit také speciálními meditačními cviky. To vám pomůže vypouštět informace o koronavirové epidemii COVID-19.
Udržujte si své každodenní činnosti
Zdravá rutina může mít pozitivní dopad na vaše myšlenky a pocity. Vraťte se zase k tomu, co vás baví nebo je pro vás normální – zdravá výživa, dostatek spánku, cvičení, fyzická práce, chůze, jízda na kole aj. I když jste v izolaci nebo karanténě, můžete si číst knihu, poslouchat podcasty nebo zkusit nový koníček, např. vaření, hra na hudební nástroj, zahradničení, učení se novému jazyku apod.
Buďte ve spojení s svými blízkými
Neoddělujte se úplně od ostatních lidí. Strach z šíření nemoci může způsobit, že se někteří lidé sociálně stáhnou, ale udržování vztahů a sociální podpora jsou dobrým způsobem, jak bojovat proti úzkosti. Trávení času s rodinou a přáteli může přinést pocit pohodlí a stability. Když budete s ostatními mluvit o svých obavách, myšlenkách a pocitech, může vám to pomoci najít způsoby, jak přemýšlet nebo řešit stresovou situaci.
Tip: Buďte ve spojení se svými blízkými, např. prostřednictvím sociálních sítí, telefonu nebo jiných telekomunikačních technologií, jako je Skype, Zoom, FaceTime, Messenger apod.
Zůstaňte nohama na zemi / zapomeňte na katastrofické scénáře
Udržujte své myšlenky v rovnováze. V situaci, která je nejistá, je přirozené mít strach a říkat si „co kdyby?“. Při nedostatku, ale i nadměrným množstvím informací se můžete dostat do úzkosti a vaše psychika začne trpět těmi nejhoršími scénáři. Tím však svou mysl i tělo oslabíte a stanete se více zranitelnější.
Tip: Naučte se zůstat nohama pevně na zemi a ovládat myšlení na katastrofické scénáře. Úplným základem je uvažovat racionálně, vyhnout se dezinformačním webům a výrazným způsobem snížit sledování zpráv.
Vyhledejte si přesné informace / vyhněte se dezinformacím
Mediální přehršel epidemie COVID-19 člověku na psychice nepřidá, spíš naopak. Měli byste umět chápat riziko onemocnění a zároveň uvažovat racionálně. Častou příčinou myšlení na katastrofické scénáře bývají dezinformace a přílišná mediální informovanost. Vyhněte se proto dezinformačním zpravodajským serverům a redukujte čas strávený sledováním nebo posloucháním zpráv. Odstraníte tak ze své hlavy nadměrné obavy z koronaviru a snížíte stres.
Tip: Přehled dezinformačních webů, projektů a lidí šířících dezinformace o pandemii
Hledání důvěryhodných zdrojů, kterým můžete důvěřovat, je důležité, abyste se vyhnuli strachu a panice, které mohou být způsobeny již zmiňovanými dezinformacemi. Sledujte oficiální vládní zdroje a důvěryhodné servery, jako jsou např.:
Stanovte si limity sledování zpráv a sociálních sítí
Jak už bylo napsáno o několik řádků výš, redukujte sledování nebo poslouchání zpráv včetně sociálních sítí. Stanovte si maximální časové limity. Věnujte čas konstruktivnějším věcem, které podpoří vaší psychiku.
Je pochopitelné a správné, když chcete být informováni a připraveni. Avšak neustálé čtení, sledování nebo poslouchání mediální masáže zbytečně prohloubí vaše temné myšlenky. Pokud budete mít potřebu zkontrolovat, co se aktuálně v koronavirové krizi děje, stanovte si rozumný časový horizont sledování zpráv, abyste měli přehled, ale nikoliv, abyste byli konsternováni. Zamyslete se, zda vám nestačí se na zprávy dívat jednou týdně. Uvidíte, že stres výrazně poklesne, možná dokonce zcela ustoupí.
Tip: Někdy je dobré se oprostit od zbytečných debat na téma koronavirová krize nebo strach z nakažení nemocí COVID-19 mezi přáteli či příbuznými. Zkuste si najít také jiné téma. Takové, které vám přinese radost, nikoliv stres.
Jděte do přírody nebo sportovat
Není nic lepšího, než hodit starosti s koronavirovou krizí alespoň na chvilku za hlavu a jít se odreagovat do přírody nebo na sportoviště. Jděte si pročistit mysl a nadechněte se čerstvého vzduchu. Jděte si zaběhat, zaplavat nebo třeba na houby. Bez lidí, bez zpráv a sociálních médií.
Využijte čas ve svůj prospěch a vzdělávejte se
Pokud máte v koronavirové epidemii více času, využijte ho ve svůj prospěch a vzdělávejte se v tom, co vás baví nebo živí. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou – zapomenete na zbytečné starosti či katastrofické scénáře a ještě se něčemu přiučíte.
Podporujte sebe i ostatní, myslete na nejvíce ohrožené
Snažte se přispět společnosti. Třeba tak, že nabídnete i sebemenší pomoc. Péče o přátele, rodinu a zranitelnější jedince může být v dobách koronavirové epidemie velmi důležitá. Může podporovat pocit naděje, účelu a smyslu.
Ačkoliv to může znít negativně, zůstaňte pozitivní!
Mohla by vás zajímat tato studie
- Originální název: The psychological impact of COVID-19 on the mental health in the general population
- Český název: Psychologický dopad COVID-19 na duševní zdraví v obecné populaci
- Autoři: G. Serafini, B. Parmigiani, A. Amerio, A. Aguglia, L. Sher, M. Amore
- Publikováno: 30. června 2020
Nejnovější komentáře