Připravili jsme pro vás výtah z vědecké studie, která se zabývá testováním chirurgických roušek (ústenek) a respirátorů s filtrační třídou FFP2 a FFP3. Tato studie byla oficiálně publikovaná 5. listopadu 2020 a potvrzuje celou řadu poznatků týkající se těsnosti roušek a respirátorů. Přečtěte si vědecké informace a buďte v obraze.
Obsah článku
Zdroje
Odkaz na celou studii: COVID-19: smoke testing of surgical mask and respirators
Autoři studie:
- JDM Douglas
- N. McLean
- C. Horsley
- G. Higgins
- CM Douglas
- E. Robertson
Nejdůležitější poznatky studie
Zde je výtah několika nejdůležitějších informací ze studie „COVID-19: smoke testing of surgical mask and respirators.“
- Vědci dospěli k závěru, že chirurgická rouška typu 11R, která je odolná vůči tekutinám, nenabízí žádnou ochranu proti kouřovým částicím v dýchací zóně nositele. Dokonce i rouška se třemi vrstvami neposkytla úplnou ochranu.
- Zkouška kouřem respirátoru FFP2 ukázala silnou kontaminaci vnějšího povrchu, což naznačuje, že vzduch je nasáván skrz vrstvy filtru, ale stále nejsou dostatečné k tomu, aby zabránily kontaminaci senzoru náustku.
- Vědci dospěli k závěru, že respirátor FFP2 poskytuje v klinickém prostředí nedostatečnou ochranu částicím kouře, protože vrstvy vdechovacího filtru (obrázky 2 a 4) byly nedostatečné navzdory přidání těsnění, které má typ FFP3.
- Respirátor FFP3 poskytl při testování kouřem úplnou ochranu dýchacích cest. Při kontrole textu nedošlo ke kontaminaci senzoru náustku.
- Ochranný obličejový krém, který si uživatel natře na obličej před nasazením respirátoru, by mohl být vystaven virovým částicím, které by mohly ulpívat na lepivém povrchu.
Metody testování roušek a respirátorů
Cílem této studie bylo přispět kvalitativními údaji do literatury poskytnutím vizuálního zobrazení úrovně ochrany dýchání poskytované pracovníkům britské zdravotní a sociální péče během pandemie COVID-19. Každý stupeň masky a adaptace byly zkoumány pomocí modelu kouřové komory (velikost částic 0,1 μm) pro simulaci expozice SARS-SoV-2 (velikost částic 0,12 μm).
Po celou dobu byl používán stejný testovaný subjekt, který seděl v klidovém stavu a měl podle pokynů v době zkoušky osobní ochranné prostředky. Kouřová komora byla zkonstruována v přestavěném přepravním kontejneru o rozměrech 16,3 m3 s průběžným odvětráním kouře (obrázek 1). Fialový a oranžový kouř byl použit s 13 g hnacího plynu ve 14 mm měděné trubici s rozbuškou, aby se dosáhlo stejné dávky kouře pro každý test, za použití dvou dávek.
Trubice senzoru náustku byla vložena do úst testovaného subjektu a během všech kombinací testu zůstala pod maskou odkrytá 30 mm. Nos byl ucpán gázou. Pro testování byly použity masky 3M 8835 FFP3, Alpha Solway 3030V EN 149: 2001, Cardinal Health AT74535UK Type IIR FRSM a FRP2V EN149: 2001 + A1: 2009 FFR2R Safety Source. Vědci rozebrali všechny dostupné masky na jednotlivé části, aby zvážili a zdokumentovali jejich vrstvy a funkce (obrázek 2).
Testování chirurgické roušky 11R
Fluidní rezistentní chirurgická rouška typu 11R kouřovým testem prokázala po 5 minutové expozici silnou kontaminaci usazeninami kouře na senzoru náustku. Na přední ploše byla pouze kontaminace světle fialovým kouřem. To potvrdilo, že nefiltrovaný vzduch je vdechován z okrajů chirurgické roušky během rutinního klinického použití. Kontrolní zkouška bez kouře neukázala žádné usazeniny na senzoru náustku (obrázek 3).
Utěsnění roušky páskou
Vědci přilepili ze stran chirurgické roušky, která je odolná proti tekutinám, chirurgickou pásku, aby se pokusili o lepší utěsnění (obrázek 3). Tento pokus stále vykazoval silnou kontaminaci senzoru náustku, ale o něco méně, než při testu bez pásky. Zaznamenali také silnější fialový kouř na vnějším povrchu ve srovnání s neoblepenou částí. To by mohlo naznačovat, že navzdory kouři, který je nasáván rouškou, nebylo dostatečné množství vrstev, aby to zabránilo kouři dostat se do náustku senzoru (obrázky 2 , 3 a 6).
Následně vědci navrstvili tři roušky typu IIR a aplikovali chirurgickou pásku. To prokázalo menší kontaminaci náustku senzoru kouřem a větší znečištění vnějších povrchů, ale také neúplnou ochranu při srovnání s respirátorem typu FFP3.
Rouška s obličejovým štítem
Když se 21. května 2020 změnila politika používání OOPP dýchacích cest a začalo se doporučovat, aby se u chirurgických roušek používal obličejový štít místo ochranných brýlí, otestovali vědci ústenku typu 11R kouřem po dobu 5 minut pod štítem namísto předchozích jednorázových brýlí. Znovu tak zjistili silnou kontaminaci trubice senzoru roušky kouřem.
Chirurgická páska vyžadovala přilepení na obličej člověka, což způsobuje bolestivé odstraňování. Vědci dospěli k závěru, že chirurgická rouška typu 11R, která je odolná vůči tekutinám, nenabízí žádnou ochranu proti kouřovým částicím v dýchací zóně nositele. Dokonce i rouška se třemi vrstvami neposkytla úplnou ochranu. Přidání další ochranné vrstvy nepřispělo ničemu dalšímu k ochraně dýchacích cest.
Testování respirátoru s filtrační třídou FFP2
Průmyslové respirátory s filtrační třídou FFP2 mají výdechový ventil a nevyžadují zkoušku těsnosti. Nádech a výdech uživatele putuje skrz vrstvy filtru, narozdíl od lékařských roušek, které jsou po stranách otevřené (obrázky 2 a 4).
Zkouška kouřem ukázala silnou kontaminaci vnějšího povrchu, což naznačuje, že vzduch je nasáván skrz vrstvy filtru, ale stále nejsou dostatečné k tomu, aby zabránily kontaminaci senzoru náustku. Přidání chirurgické pásky kolem okrajů vedlo k podobnému obrazu jak na vnějším povrchu, tak na senzoru.
Vědci tak dospěli k závěru, že FFP2 poskytuje v klinickém prostředí nedostatečnou ochranu částicím kouře, protože vrstvy vdechovacího filtru (obrázky 2 a 4) byly nedostatečné navzdory přidání těsnění, které má typ FFP3.
Testování respirátoru s filtrační třídou FFP3
Respirátor FFP3 poskytl při testování kouřem úplnou ochranu dýchacích cest. Při testování nedošlo ke kontaminaci senzoru náustku. Vědci si také všimli silného znečištění vnějšího nádechového filtru, který je na povrchu, což naznačuje, že design tří vrstev, včetně polstrování (obrázky 2 a 5), je v prostředí zdravotní péče účinný proti částicím velikosti kouře.
Vrstvy nádechového filtru FFP3 se spolehlivým těsněním poskytly uživateli ve srovnání s chirurgickou rouškou typu 11R a respirátorem FFP2 úplnou ochranu dýchacích cest.
Otlačeniny obličeje od těsnící pásky
Klinické zkušenosti vědců, kteří tento test prováděli, zjistily, že zásoby respirátoru FFP3 byly v chirurgické praxi omezené. Byli si vědomi toho, že malé velikosti respirátorů FFP3, které jsou určené zejména na ženské tváře, jsou nedostatečné. Kolegům při zkouškách přilnavosti bylo proto doporučeno utáhnout si masku až na bolestivou úroveň, aby byli opravdu účinné. Vědci si rovněž uvědomili, že kolegové používající FFP3 si stěžují na velké otlačeniny obličeje kolem oblasti těsnění masky. Během epidemie COVID-19 proto vědci provedli druhou sérii testů s oranžovým kouřem, aby zvážili přizpůsobení obličeji.
Zjistili, že normální dostatečné napnutí poskytuje úplnou ochranu bez usazenin kouře na trubici snímače náustku. Poté zkusili znovu přitáhnout respirátor FFP3 na úroveň bolesti obličeje, aby zjistili, jak se přizpůsobí. Senzor náustku zůstal bez usazenin kouře, ale vědci pozorovali zkreslení tvaru těsnění a na levé tváři dokonce poškození kapilární kůže (obrázek 6).
Ochranný krém na obličeji pod respirátorem
Vědci zvažovali použití ochranného krému (Sudocrem) ke zmírnění hlášených otlaků obličeje. Sudocrem byl aplikován na těsnění respirátoru FFP3. Zkouška kouřem neprokázala žádnou kontaminaci senzoru náustku ve srovnání s průběhem bez kouře.
Odhaleno však bylo hlavní riziko, které vzniká při sundavání respirátoru. Během nasazování a utěsňování respirátoru k obličeji se ochranný krém rozšířil po obličeji (obrázek 6). Tento ochranný krém se ukládá s těsnicí oblastí masky v epikantické oblasti, blízko očních důlků. Ochranný krém by mohl být vystaven virovým částicím, které mohou ulpívat na lepivém povrchu.
Vědci vypozorovali několik stop kouřových částic také kolem očí. Částice SARS-CoV-2 by pro zdravotníky představovaly po sundání respirátoru značné riziko infekce při umývání ochranného krému z obličeje. Virus SARS-CoV-2 je považován za přenosný oční spojivkou.
Zdroje
Název studie: COVID-19: smoke testing of surgical mask and respirators
Autoři studie: JDM Douglas, N. McLean, C. Horsley, G. Higgins, CM Douglas, E. Robertson
Nejnovější komentáře