Pokud máte obavy z nakažení koronavirem, případně jinými zmutovanými viry, přečtěte si následující doporučení odborníků, jak se co nejlépe chránit a jaká dodržovat základní preventivní opatření. Lékaři tvrdí, že respirátory a roušky nejsou nikdy 100% jistotou ochrany, nicméně nejlepší je používat ty, které mají nanovláknovou membránu. Pro prevenci je zcela zásadní dodržování základních hygienických opatření, které popisujeme v tomto článku.
Obsah článku:
- Co je koronavir (Coronavirus)?
- Klasická papírová rouška
- Respirátor s nanovláknovou membránou
- Ani respirátor není 100% ochrana. Důležitá je hygiena
- Preventivní opatření proti koronaviru
- Mapa šíření Wuhan koronaviru
Co je koronavir (Coronavirus)?
Koronavirus je označení pro čtyři rody virů z podčeledi Coronavirinae, konkrétně Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Název tohoto viru byl odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu, který je ve tvaru sluneční koróny. Více informací o koronaviru uvádí Wikipedie.
Příznaky nakažení koronavirem jsou velmi podobné, jako u běžné chřipky. Suchý kašel, dýchací potíže, horečka a únava. Takto se nemoc může projevit až 14 dní od chvíle, kdy se virus dostane do těla člověka. Těžký zápal plic hrozí jen minimálně. Nejohroženější skupinou jsou starší lidé se zhoršeným zdravotním stavem, podobně, jako je tomu u chřipky. Častěji se koronavirem nakazí muži než ženy. Většině lidí, kteří viru podlehli, bylo 60-89 lety. Nemoc má ale zpravidla jen mírný průběh, avšak na něj může člověk i umřít. Viróza postupně sama odezní. Podle lékařů je podstatně nebezpečnější chřipka, na kterou jen v České republice umře zhruba 1500 – 2000 lidí.
Klasická papírová rouška
Epidemiolog a odborník na cestovní medicínu, Rastislav Maďar z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava řekl, že běžná papírová rouška není na těle zdravého člověka proti koronaviru příliš účinná. Chrání hlavně v případě, když ji nosí nakažený. I přesto si myslí, že je lepší ji mít než nemít. Důležité však je roušku pravidelně měnit. Klasická papírová rouška tedy spíš chrání okolí před nakaženým člověkem, který ji má nasazenou, než zdravého člověka s rouškou před nakaženými kolem něj. Ta navíc za pár minut zvlhne, což zvýší její propustnost.
Základní tenčí papírová maska funguje pouze jako základní filtr. Je měkká, netěsní a nedá se používat, jako ochrana proti epidemiologicky závažným infekcím. Vyšší stupeň ochrany, např. pro kontakt s tuberkulózou, poskytuje třeba 3M maska, která lépe těsní a lze ji tvarovat tak, aby dobře těsnila na nose, pod bradou i na hlavě.
Respirátor s nanovláknovou membránou
Podle odborníků není ani ta nejlepší rouška na světě tak účinná, jako respirátor nejnižší třídy. Před virovými nemocemi, jako je právě koronavir nebo dříve problematický Sars či Mers. Jediné funkční řešení, které může člověka před viry ochránit, je použít respirátor s filtrační třídou FFP2 nebo ještě účinnější respirátor s filtrační třídou FFP3.
Možná to nevíte, ale ty nejlepší a nejúčinnější respirátory na světě se vyrábí v Česku. Jedná se o respirátory s nanovláknovou membránou. Ty dokážou zachytit až 99 % všech virů a bakterií. Odpovídají normě FFP3, což je nejpřísnější norma pro respirátory. I kdyby byla norma dvojnásobně tvrdá, tak ji nanovláknové respirátory budou splňovat, uvedla pro Českou televizi Daniela Jandanová z firmy z české Pardam, která se zabývá vývojem nanovlákenných materiálů. Kromě kyslíku totiž do úst a nosu člověka nepronikne prakticky nic. Maska k tváři dokonale přilne, což způsobuje její provedení a jádro. Konstrukce je totiž sendvičového typu, tzn., že je tvořeno z nosné a krycí textilie, na kterou se nanáší nanovláknová membrána. Výsledný nanomateriál je velmi tenký a přitom pevný a prodyšný. V respirátoru pak tvoří vysoce kvalitní filtr, jehož životnost je i několik týdnů.
Mohlo by vás zajímat: Rozdíly mezi respirátory s filtrační třídou ochrany FFP1, FFP2 a FFP3
Ani respirátor není 100% ochrana. Důležitá je hygiena
Respirátory však samy o sobě proti virům, jako je například koronavir, nestačí. Šíření jakéhokoliv viru mohou lidé zabránit hlavně dodržováním jednoduchých hygienických pravidel. Jedním z nich je správné kýchání do rukávu lokte. To je v podstatě nejbezpečnější způsob, řekl pro Českou televizi Petr Smejkal, infektolog z IKEMu. Stejně důležitá je také hygiena, zejména pak hygiena rukou.
Preventivní opatření proti koronaviru
Nejlepší prevence proti koronaviru, ale i jiným podobným virům, je dodržování následujících zásad:
- nenavštěvujte oblasti, kde je epicentrum viru,
- nenavštěvujte osoby, které jsou již infikovány virem korona,
- zabraňte kontaktu s jinak nemocnými lidmi, kteří jsou více náchylní, protože mají slabší imunitu,
- pokud jste sami nemocní, zůstaňte v domácí karanténě, vaše tělo má slabší imunitu,
- při kašlání a kýchání si zakryjte ústa kapesníkem, který pak vyhoďte, nebo kýchejte do rukávu lokte, jak je uvedeno v instruktážním videu,
- často a hlavně správně si umývejte ruce, a to mýdlem a teplou vodou minimálně po dobu 20 vteřin,
- v případě, že není k dispozici voda s mýdlem, můžete použít dezinfekční prostředky na bázi alkoholu,
- čistěte a dezinfikujte předměty, které často používáte.
Mapa šíření Wuhan koronaviru
Univerzita Johna Hopkinse (JHU) sleduje šíření koronaviru (2019-nCoV) téměř reálném čase. Vyvinula online mapovou aplikaci, která se aktualizuje každý den, aby získávala čerstvé informace o šíření této nemoci. Případy jsou geokódovány podle města / místa na mapě a jsou reprezentovány kruhy o velikosti podle počtu případů.
Odkaz na mapu šíření koronaviru: Wuhan Coronavirus (2019-nCoV) Global Cases (by Johns Hopkins CSSE).
Zdroj: Česká televize (ČT24), Wikipedie, Johns Hopkins Whiting School of Engineering
pouze malý dotaz. Jsem hodně nemocný , dle doktorky jsem náchylný chytit koronavir. Vybavila mě příslušnými možnými léky. Pouze neuměla pro mne získat roušku. Sehnal jsem alespoň respirátor třídy 2. Je možné ho použít vícekrát? Děkuji
Änton