Věčná otázka, která bývá v mnoha publikacích vysvětlována natolik složitě, že vlastně převážná většina podnikatelů ani neví, jaké že vlastně ty povinnosti vůči zaměstnancům má. V tomto článku se podíváme na skutečná fakta ve zjednodušené formě. Dozvíte se, na co si opravdu dávat pozor a uděláme si přehledný výčet těchto povinností.
Kdo má povinnost zajistit BOZP
Každý podnikatel, který má byť jen jednoho jediného zaměstnance, je povinen ze zákona zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Toto nařízení vlády se týká úplně všech podnikatelských subjektů, tedy fyzických i právnických osob.
6 základních povinností zaměstnavatele
1. Seznámení nového zaměstnance s právními předpisy
Každý nový zaměstnanec, který nastoupí do pracovního poměru, musí být seznámen s pracovní smlouvou, interním pracovním řádem a právními předpisy pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při výkonu práce na pracovišti. Tyto právní předpisy, smlouvu a pracovní řád je zaměstnanec povinen důsledně dodržovat.
Výtah ze Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 37, odst. 5
2. Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnance
a) Základní povinností každého zaměstnavatele je zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci všech zaměstnanců s ohledem na možná rizika ohrožení jejich života a zdraví, které mohou být způsobena při výkonu práce.
b) Pracovní předpisy nebo jiné zvláštní právní předpisy, se týkají nejen podřízených pracovníků, ale také vedoucích zaměstnanců, a to bez rozdílu stupně řízení nebo funkce, kterou vykonávají.
Výtah ze Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 101
3. Jedno pracoviště, ale dva zaměstnavatelé
V případě, že zaměstnanec vykonává práci pro dva různé zaměstnavatele na jednom pracovišti, je každý ze zaměstnavatelů povinen:
a) zajistit organizaci a koordinaci práce tak, aby byli chráněny také zaměstnanci druhého zaměstnavatele
b) informovat zástupce zaměstnanců pro BOZP, případně odborovou organizaci o možných rizicích a následných opatření, které mu poskytl jiný zaměstnavatel. V případě, že na pracovišti nepůsobí zástupce pro BOZP nebo odborová organizace, je zaměstnavatel povinen informovat přímo své zaměstnance.
Výtah ze Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 101 odst. 4
4. Odměňování při zvýšeném riziku újmy na zdraví
Zaměstnavatel nesmí používat způsob odměňování za provedenou práci, při které by mohl být zaměstnanec vystaven zvýšenému riziku a nebezpečí újmy na zdraví.
Výtah ze Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 103 odst. 1 k)
5. Pravidelné roční školení a prověrky
Povinností každého zaměstnavatele je zajištění školení a prověrek BOZP na všech svých pracovištích a pro všechny své zaměstnance, a to nejméně jednou za rok. Školení BOZP se provádí po dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast BOZP.
Výtah ze Zákoníku práce č. 62/2006 Sb. § 108 odst. 5
6. Informování o BOZP mladistvých zaměstnanců
Zaměstnavatel je povinen zajistit informace a pokyny o BOZP také mladistvým pracovníkům, a to formou seznámení s riziky, vyhodnocením rizik a opatřením na ochranu před jejich způsobením.
Výtah ze Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. § 103 odst. 1 f)
7. Další přehled povinností
Základní přehled všech povinností zaměstnavatele najdete na stránkách Průvodce BOZP.
Shrnutí všech základních povinností zaměstnavatele
- Školení zaměstnanců na zásady BOZP a PO
- Správa a vedení dokumentace BOZP a PO
- Pravidelné roční prověrky (audity) provozoven
dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musí zaměstnavatel umožnit zaměstnancům přístup k teplé vodě,jedná se o to , že máme v pronájmu-skladové prostory firmu, která při podpisu nájemní smlouvy věděla, že je k dispizoci pouze studená voda, několik let nebyl problém s bezpečnostním technikem, nyní nám však podnájemce tvrdí, že ze zákona musí umožnit svým zaměstnancům přístup k teplé vodě a dožaduje se této realizace z naší strany,děkuji za odpověď RJ